SOSYAL MEDYANIN MÜREKKEP DERDİ YOK

Düşünce, ifade/dil, yazı, teknoloji ve medya…

İnsanlık tarihi bu dinamikler çerçevesinde şekillenmiştir ve şekillenmeye de devam etmektedir.

Meseleye özet bir şekilde, daha yakından bakacak olursak, özellikle yazının icadıyla birlikte insanoğlunun dünyada yep yeni ufuklara yelken açtığını görüyoruz. Malum, düşünce ve düşünüleni ifade etme, insanın tabiatıyla ilgili bir durum…

Ancak bunları yazıya dökme çok daha başka bir durumdur.İşte bu durum yani düşünüleni, konuşulanı yazıya dökme ve ardından teknolojinin devreye girip de tüm bunların kağıtla buluşması, çoğaltılması ve yayılması, insanoğlunun dünyadaki seyrini derinden değiştirmiştir.

Bu o kadar önemli bir durum ki dünyanın neresine gidersek gidelim, hangi ülkenin müfredatına bakarsak bakalım, bu bahse, özel bir yer verilir ve çocuklara uzun uzun anlatılır. 17. ve 18. yüzyıldaki teknolojik gelişmeler, hususen 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren sınırları zorlamaya başlamış ve en sonunda, insanoğlunun yaşamını doğrudan etkileyen dijital çağ başlamıştır.

Bu çağın en belirgin vasfı; medya diye tanımladığımız uğraş alanlarının/mecraların  yapısal dinamiği, çeşitliliği, yaygınlığı ve etkisidir.Bir gazete alınca veya bir tv kanalını açınca, servis edilen medya içeriklerinden (bilgi, haber, görüntü, eğlence vs)  haberdar olma dönemi artık çok gerilerde kaldı.

Gazete almasanız da tv açmasanız da medya içerikleri artık her an her yerde ve bin bir türlü çeşitlilikle karşınızda.

Üstelik hayatın ritmini zorlayan bir hızla.

İçerik üretmek için perde gerisinde, öyle ciddi ciddi kurumsal yapı, ekip vs olmasına da gerek.

Teknolojinin modern nimetlerinin olması yeterli.Milyonda bir kimse bu realiteye sırtını dönmeyi tercih ediyor ve bunun için de bayağı mücadele etmek zorunda kalıyor.
Zira siz iletişim kanallarını tıkamaya çalışsanız da medya daha doğrusu sosyal medya bir yolunu bulup önünüze içerik sunabiliyor.

Başından beri anlatmış olduğum tablo, insan yaşamını olduğu kadar kurum ve kuruluşları da çok yönlü etkilemiştir.Artık her kurum ve kuruluş, varlık nedenini bu hakikat ekseninde konuşlandırıyor.

Biz de Sağlık-Sen olarak 24 yıldır, sağlık ve sosyal hizmet çalışanları başta olmak üzere vatanımızın daha yaşanabilir bir ülke olması için milletimizin refah ve huzuru için sendikal mücadele veriyoruz. Sendikal mücadele; hep birlikte ses vermekle, dayanışma içinde olmakla, azim ve kararlılıkla hedeflere yürümekle sonuç veren erdemli bir hareket tarzıdır.

Mücadelemizin; başta tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olmak üzere geniş kitlelere ulaşmasında, halkımızla buluşmasında, etkili bir dalga oluşturup sonuca tesir etmesinde, özellikle sosyal medya mecralarını kullanmamızın büyük payı olduğu açıktır.

Neticede sendikal mücadele gücünü sahadan alır,  ve o saha; üyelerimizdir, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarıdır, milletimizdir, ülkemizdir.

Sahanın gücüne inanan her bir üyemizin, Genel Merkezimizle koordineli bir şekilde medyayı, sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanması, bizlere, hepimize, sendikamıza güç katacaktır. Unutmayalım ki biz medya mecralarında aktif olmaz isek, sesimizi duyurup, davamızı anlatmaz isek; birileri çıkıp suyu bulandıracaktır, manipüle edecektir, dezenformasyonlarda bulunacaktır.

Zira sosyal medyanın mürekkep derdi yok!

 

Vizyon Dergisinin Yeni Sayısı Üzerine

“Ruhunuz yoksa atınız koşmaz” diye güzel bir söz vardır...

Çeyrek asır önce; milletimizden, medeniyetimizden, tarihimizden ve kültürümüzden alınan ihlamla kurulan Sağlık-Sen, Mart ayında yeni bir yönetimle yola devam kararı aldı.

Delegelerimizin tercihiyle, Rabbim bizlere de bu yönetimde görev yapmayı nasip etti.

Yönetim olarak; sendikamızın gür sesini, mücadelemizin muazzezliğini daha da yükseltmek için gece gündüz çalışıyoruz.

Basın ve yayın faaliyetleri bu manada çok önemli rol üstlenmektedir.

Vizyon, sendikal/kurumsal mevcudiyetimiz, kimliğimiz ve duruşumuz noktasında, açık kaynak hükmündedir.

Bu nedenle Vizyon’u önemsiyor, yayımına hassasiyet gösteriyoruz.  

Yeni sayısını da bu düşüncelerle hazırlamış bulunuyoruz.

Gayemiz, derin medeniyet ve hakikat havzamızdan beslenen ruhumuzun her daim koşması her yüreğe ulaşması her gönüle girmesidir.

Bu bağlamda Vizyon’un her sağlık ve sosyal hizmet çalışanının eline ulaşması büyük önem taşımaktadır.

Her daim birlikte koşmak temennisiyle, Sendikamızın yeni dönemi ve dergimizin yeni sayısı hayırlı olsun.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo