TARİHİ KAZANIMLAR HAYIRLI OLSUN

Semih DURMUŞ:    


6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kelimenin tam anlamıyla tarihi kazanımlar elde ettik.

Genel kazanımlar hususunda;

▪ Toplu Sözleşme ikramiyesinin 400 TL’ye çıkartılması,

▪ 3600 ek göstergenin 2022 yılında çıkacağının kesinlik kazanması,

▪ Sözleşmelilerin kadro düğümünün çözülerek 3+1 statüsüne geçmeleri hususunda mutabakata varılması…

Tüm memurların yüzünü güldürmüş, sahada adeta coşku seli oluşmasına neden olmuştur.  

Çeyrek asırlık kamu sendikacılığı temel alındığında, Memur-Sen’in yeni yüzaklarını oluşturan bu kazanımlar, tarihi olduğu kadar hayatidir de.

Tarihi kazanımlardır çünkü doğrudan sisteme müdahale etmeyi gerektirmektedir. Çok şükür etmiş bulunuyoruz!

Hayati kazanımlardır çünkü milyonlarca kamu çalışanının alın terinin değersiz olmadığının, olamayacağının teyidi manasına gelmektedir.

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin bir başka dikkat çekici tarafı ise özellikle sağlık çalışanları namına, genel kazanımların yanında elde ettiğimiz tarihi hizmet kolu kazanımlarımızdır. Bunların başında da sabit ek ödemelerin yüzde 20 oranında arttırılması gelmektedir.

Sağlık Bakanlığı, üniversite hastaneleri ve adli tıp kurumunda görev yapan yüzbinlerce sağlık çalışanı bu haktan yararlanacak.

Bu hakkın kapsamı o kadar geniş ki tabiri caizse yüzünü güldürmediği hiçbir kesim kalmıyor. Ebe hemşireden sağlık memuruna, tekniker ve teknisyenden memur, bilgisayar işletmeni ve şoföre, hizmetliden yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlara… geniş yelpazede herkesi kapsıyor.

Bunların haricinde, birbirinden değerli 20’nin üzerinde kazanım kalemimiz daha var. Dergimizin ilerleyen sayfalarında bu kazanımlarımızın tamamı ayrıntılı olarak yer almaktadır. Bu kazanımlarımızın arasında sosyal hizmet çalışanlarımızı da kapsayan başlıklar yer almaktadır.

Netice olarak, çok net bir şekilde şunu söylemek mümkün; Sağlık-Sen olarak, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden tarihi kazanımlar elde ederek ayrıldık.

Kazanımlarımız sayesinde, sağlık çalışanları, 2022’nin Ocak ayından itibaren 900 ile 1500 TL arasında ilave ücret alabilecekler.

Helali hoş olsun, Allah hem kendilerinin hem de yakınlarının her daim yüzlerini güldürsün.

Elbette tüm bu kazanımları elde etmek kolay olmadı. Gerek teşkilat içi çalışmalarımızla gerekse teşkilat dışı çalışmalarımızla Toplu Sözleşme görüşmelerine çok iyi hazırlandık. Muhataplarımıza, daha masaya oturmadan, neyi, nasıl, neden istediğimizi daha doğrusu hakkımız olduğunu bir bir anlattık.

Sağlık çalışanlarının sorumluluğunu, yüklerinin ağırlığını, yaşadıkları maddi ve manevi zorlukları en ince ayrıntısına kadar anlattık. Özellikle pandemi sürecinde edilen teşekkürlerin artık nakde çevrilmesi gerektiğini açık açık söyledik. Çok şükür, azmimiz ve mücadelemiz sonuç verdi de tarihi kazanımları elde ettik.

Ortada, bugün için çok büyük bir başarı var. Bu başarı hepimizin, tüm teşkilatımızın, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının. Bununla ne kadar övünsek azdır.

Toplu Sözleşme sonrası, şube başkanlarımızın öncülüğünde sahayı adım adım geziyoruz. Yüzler her yerde gülüyor. Mücadele çıtamız her geçen daha da büyüyor. Maşallah günden güne artan yeni üyelerle, Sağlık-Sen ailemiz daha da büyüyor, güçleniyor.

Bizim kazandıklarımız, kazanacaklarımızın garantisidir. Bunu herkes böyle bilmeli. Geleceğe bu inançla yürüyoruz. Önümüzde yapacak daha çok işimiz, kazanılacak daha çok mücadele alanımız var. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo