Mahkeme Aile Bakanlığı’nda Çalışan Kadın Memura Yarı Zamanlı Çalışma Hakkı Verdi
06 Haziran 2024, Perşembe

Kadın çalışanının doğum sonrası yarı zamanlı çalışma talebini reddeden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kararını mahkemeye taşıyan Sağlık-Sen, bir hukuk zaferine daha imza attı.

Sağlık-Sen, İstanbul’da görevli üyesinin doğum sonrası yarı zamanlı çalışma talebini reddeden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kararını yargıya taşıdı.

İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nde görülen davada Sağlık-Sen, kararın haksız ve hukuka aykırı olduğu, emsal yargı kararlarının bulunduğu ve davacının çocuğunun bakıma muhtaç olduğunu belirterek, kararın iptalini istedi. 

Mahkeme: Karar Uygulanırsa Telafisi Güç Zararlar Doğabilir 

Davada 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan "Doğum sonrası yarım zamanlı çalışma" başlıklı maddeye atıfta bulunan mahkeme, “doğum yapan memurun çocuğu mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde yarı zamanlı çalışma talep edebileceğinin” ilgili maddede yer alan hükümlerde açık olduğunu vurguladı. 

Kurum kararının “açık olarak tanınmış bir hakkın kullanılmasına engel” olduğunu belirten mahkeme, ayrıca aile düzeninin olumsuz etkileneceği, maddi ve manevi zorluklarla karşılaşacağı ve bu durumun, telafisi güç veya imkansız zararlar doğabileceğinin de ortada olduğu ifade edildi. 

Mahkeme, Sağlık-Sen’i haklı bularak işlemin yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verdi. 

PAYLAŞ :