YÖK Başkan Vekili Göktaş’tan Sağlık-Sen’e Ziyaret
14 Mayıs 2024, Salı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. H. Haldun Göktaş, Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan’ı ziyaret etti. Ziyarette, hem Sağlık-Sen hem de YÖK tarafından hayata geçirilen talep toplama platformlarına yapılan başvurular hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Ayrıca Sağlık-Sen yönetimi, üniversite hastanelerinde verilen teşvik ek ödemede artış yapılmasını talep etti. 

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. H. Haldun Göktaş, Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Genel Başkan Yardımcıları Sinan Kuluöztürk, Yasin Barutcu, İdris Baykan, Mustafa Irgatoğlu ve Abdullah Duman da hazır bulundu. 

Üniversite hastanelerinde görev yapan çalışanların sorun ve taleplerinin konuşulduğu görüşmede, üniversite hastanesinde görevli çalışanlara yer değişikliği hakkı tanınması konusu gündeme geldi. Hem Sağlık-Sen hem de YÖK tarafından hayata geçirilen talep toplama platformlarına yapılan başvurular hakkında değerlendirmeler yapılarak, başvuruların artık neticelendirilmesi istendi. 

Üniversiteler Arasındaki Uygulama Farklılıkları Giderilmeli 

Sağlık-Sen yönetimi üniversite hastanelerinde verilen teşvik ek ödemeye de değindi. Üniversite hastanelerindeki teşvik ek ödemelerin daha hakkaniyetli bir şekilde dağıtılması talep edilerek, üniversiteler arasındaki uygulama farklılıklarının giderilmesi için teşvik ek ödeme sisteminin kapsamlı bir şekilde revize edilmesi gerekliliği üzerinde duruldu. 

Görüşmede ayrıca, mevcut YÖK Kanunu’nun çalışanlar için yetersiz olduğu belirtilerek, yeni bir mevzuata ihtiyaç olduğu kaydedildi. Üniversite hastanelerindeki istihdamın yetersizliğine ve buna bağlı olarak iş yükünün artmasına da vurgu yapılarak, istihdamın artırılması istendi. 

Öte yanda aşağıdaki talepler de YÖK Başkan Vekili Göktaş’a iletildi:  

- Toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmasında üniversiteler arası farklılıkların ve uygulamada yaşanan diğer sorunların önüne geçmek amacıyla toplu sözleşme hükümlerinin her üniversite için bağlayıcı olduğu vurgulanmalıdır.

- Üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlanmasına yönelik talepler olumlu ve olumsuz taraflarıyla birlikte değerlendirilmelidir.

- 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrası afet bölgesinde görev yapan üniversite sağlık çalışanlarının talepleri ayrıca değerlendirilmeli ve yaşadıkları mağduriyeti en aza indirmek adına çalışmalar yapılmalıdır.

- Kurumlar arası yer değişikliği talepleri için yeterli kontenjan sağlanmalıdır.

- Üniversite çalışanlarına yönelik Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

PAYLAŞ :