Vefat eden çocuk için ölüm ve doğum izni nasıl kullanılır?
16.11.2016

Devlet memur olarak çalışmaktayım. Bir çocuğumuz dünyaya geldi ancak 5 gün yaşadıktan sonra hastanede vefat etti. Devlet memurları kanun ile bize tanınan doğum ve ölüm izinlerini nasıl kullanmamız gerekir. İdare ikisini birbiri ardına kullanamazsınız demektedir. Bizi haklarımız koruyan kurum olarak en doğru şekilde siz aydınlatabilirsiniz.

Cevap
Sağlık-Sen     16.11.2016

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104’üncü maddesinde mazeret izinleri düzenlenmiş olup, (B) bendinde ise “Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”denilmektedir.

Mazeret izinleri mazeretin vuku bulmasına bağlı olarak kullanılabilen izinler olması sebebiyle doğum veya ölüm halinde izinler başlamaktadır.

Çocuğu olan memur doğum tarihinden itibaren 10 gün babalık iznini verilmesi, 1 haftalıkken ölüm vaki olması halinde ise bu tarihten itibaren 7 gün ölüme bağlı mazeret izni verilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen açıklamalar çerçevesinde; doğumdan 5 gün sonra çocuğunu kaybeden memur çocuğun ölüm tarihi itibariyle 7 günlük mazeret izni kullanabilmekte olup, Babalık izni ile ölüm izninin 5 günü aynı günlere geldiğinde sadece toplam 12 gün mazeret izni kullanabilmektedir.

Bu durumda memur olan baba 10+7=17 gün izin kullanamamaktadır.

Sorular Anasayfasına Dön

  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo