Sözleşmeye Geçen Vekil Ebe Hemşireler İçin Dava Açtık

 

 Sağlık Bakanlığı'nın 16.03.2012 tarihinde yayınlanan; "sözleşmeli kadroya geçen vekil ebe ve hemşirelerin pozisyon ve unvanlarına bakılmaksızın ihtiyaca göre görev yerlerine yakın yerlerdeki sağlık evlerinde veya entegre sağlık hizmetlerinde istihdamının sağlanması" istenen yazısının iptali için dava açtık.

 


Danıştay'a yapılan başvuruda sözleşmeli statüye geçiş döneminde ihtiyaç var diye başka birimlerde görevlendirilen personelin, yeniden eski görev yerlerine gönderiliyor olmasının, idarenin kendisiyle çelişmesi olduğu belirtilerek bu durumun idari istikrar ve idareye güven ilkelerine aykırılık teşkil ettiği ifade edildi.


Dava dilekçesinde, Sağlık Bakanlığı'nın kararı ile yeni görev yerlerinde sözleşmeli olarak istihdam edilen vekil ebe ve hemşirelerin, tüm düzenlerini buna göre kurdukları belirtilerek ilgili yazının personelin kazanılmış hakkına aykırılık teşkil ettiği kaydedildi. Ayrıca, Danıştay 10. Dairesi'nin 18.05.2005 tarihli "davacının elde ettiği hakkın; hukuka uygun olarak elde edilmiş bir hak olarak kabulü ile kazanılmış hak ve idari istikrar ilkesi uyarınca korunması gerekmektedir" kararına atıfta bulunularak, hukuka uygun olarak bulunduğu yere atanmış personelin, o yerde görev yapmak ve hayatını idame ettirme hakkının ihlal edildiği ifade edildi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo