Hükümet Yüzdelik Zam Teklifini 14 Mayıs’ta Sunacak

 

Toplu sözleşmelerin ikinci tur görüşmesinin açılışında konuşan Bakan Çelik, kamu işveren heyetinin zam talebinin 14 Mayıs'ta sunulacağını söylerken Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise, bugün bu teklifin kendilerine iletilmesini ve tartışılmasının sağlanmasını istedi.

 Toplu Sözleşmelerin ikinci tur görüşmeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda başladı. Açılışta konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu sözleşmelerin ikinci turunda hizmet kolu toplu sözleşmelerinin ele alınacağını hatırlatarak, yetkili sendikalarla kamu işveren heyeti arasında yapılan görüşmelerde, taleplerin dikkate alınmayarak, elenmesini doğru bulmadıklarını kaydetti. Hizmet kollarını ilgilendiren ve hizmet kolu toplu sözleşmesinin kapsamında bulunan birçok hususun, genel toplu sözleşmenin konusu denilerek veya ‘diğer' konu başlığı altında ayrıştırıldığını da ifade eden Gündoğdu, sürecin yanlış işletilmemesini istedi.


Sendika ve konfederasyonların toplu sözleşme taleplerini toplu sözleşme başlamadan bir hafta önce Devlet Personel Başkanlığı'na verdiklerini hatırlatan Gündoğdu, aradan geçen 8 güne karşılık kamu işveren heyetinin halen teklifini sunmadığını, bugün akşama kadar kendilerine bu teklifin yapılmasını ve toplu sözleşme sürecinde konunun tartışılması gerektiğini ifade etti.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise konuşmasında, toplu sözleşme masası dışında kimsenin karar verici konumda olmadığını, masadan birşey saklanmadığını söyledi. Bakan Çelik, hizmet kollarının taleplerinde ayrımcılık yapıldığı yönündeki eleştirilere de, böyle bir şeyin olmadığı cevabını verdi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun zam talebinin memur sendikaları konfederasyonları heyetine iletilmesine yönelik çağrısına ise Bakan Çelik, bu rakamın 14 Mayıs'ta sunulacağı cevabını verdi.Toplu sözleşmelerin ikinci turu, yetkili sendikalarla kamu işveren heyetinin katıldığı komisyon raporlarının görüşülmesiyle devam ediyor.

 

TOPLU SÖZLEŞME GÜNDEMİ:


________________________________________


9 MAYIS 2012: Hizmet kollarının tekliflerinin değerlendirilmesi ve komisyonların çalışmalarının değerlendirilmesi


14 MAYIS 2012: Kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin değerlendirilmesi


16 MAYIS 2012: Kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına ilişkin tekliflerin ve ilgili komisyonların çalışmalarının değerlendirilmesi


17 MAYIS 2012: Kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına ilişkin tekliflerin değerlendirilmesi


21 MAYIS 2012: Toplu Sözleşme veya toplantı tutanaklarının imzalanması

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo