Toplu Sözleşme Kazanımlarımız Resmi Gazete'de Yayımlandı

 

Bilindiği gibi; Konfederasyonumuz Memur-Sen'in 2009 toplu görüşmelerinde "Toplu sözleşme olmazsa bir daha masaya oturmayız" çıkışı, hükümetin gündemine almak zorunda kaldığı toplu sözleşme sürecini tetiklemiş oldu. Memur-Sen'in yoğun çalışmaları sonucunda anayasa değişiklik paketine giren "toplu sözleşme hakkı" 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonucunda anayasal güvence altına alındı. Nihayetinde ‘Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan yasa' 4 Nisan 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak hayata geçirildi.

 


Kamu görevlileri adına Memur-Sen'in heyet başkanlığında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri, 30 Nisan 2012 tarihinde başlayıp 21 Mayıs 2012 tarihinde sona erdi. Bizler de bu süreçte Sağlık-Sen olarak yaklaşık 450 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanı adına oturduğumuz toplu sözleşme masasında taleplerimizi ortaya koyduk.


Hükümetin toplu sözleşme kültürüne uzak tavrına ve bürokrasinin adeta topu taca atma gayretlerine rağmen, sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına masaya taşıdığımız taleplerimizi ısrarlı mücadelelerimiz sonucunda, birçok kazanımla sonuçlandırdık. Konfederasyonumuz Memur-Sen'in genel toplu sözleşme talepleri ile hizmet kolumuzdaki tüm taleplerimizin tatmin edici şekilde karşılık bulmaması üzerine süreç anlaşmazlıkla sonuçlandı. Genel toplu sözleşme görüşmelerini yürüten Konfederasyonumuz Memur-Sen ile sağlık ve sosyal hizmet kolunda toplu sözleşme görüşmelerini yürüten sendikamız Sağlık-Sen'in de aralarında bulunduğu 6 farklı hizmet kolundaki yetkili sendikamız, elde edilen toplam 50'nin üzerindeki kazanımı yeterli bulmayarak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurmuştur.


Daha önce kamuoyu ile paylaştığımız tüm taleplerimiz de gerekçeleri ile birlikte Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda tekrar görüşülmüştür. Görüşmeler sırasında yapılan oylamalarda taleplerimiz Memur-Sen temsilcileri Hacı Bayram Tonbul ve Hüseyin Rahmi Akyüz ile Memur-Sen tarafından teklif edilen akademisyen Doç. Dr. Aydın Başbuğ'un da aralarında bulunduğu üyelerin lehte oy kullanmaları ile sürmüştür. Ancak birçok talep 6'ya 5 şeklinde Kamu Hakem Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile reddedilmiştir.


SENDİKAL MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR


Önceki kazanımlara ek olarak konfederasyonumuz Memur-Sen ve bağlı 6 farklı sendikamızın 20'ye yakın talebi de karşılık bulmuştur. Elbette gerek toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda gerekse Kamu Hakem Kurulu kararları sonucunda elde edilen kazanımlar, 7 yıldır toplu görüşme masasına oturanların kazanımlarıyla kıyaslanamayacak ölçüde lehimize sonuçlanmıştır. 10 yıl önce başlayan toplu görüşmeler süresince 7 yılda 7 gram kazanım elde edemeyen sendikaların kazanımları ile toplu sözleşme görüşmeleri neticesinde elde ettiğimiz kazanımları mukayese etmek bile kendimize haksızlık olur. Ayrıca mali ve sosyal hak olarak değerlendirilmeyen, diğer Bakanlıklarla ortak çalışma ve kanun değişikliği gerektiren birçok talebimiz de önümüzdeki ay Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda görüşülmek üzere tarafımızdan kayıt altına aldırılmıştır.


Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının haklı talepleri,iki kez toplu görüşme masasına oturan ve çok önemli kazanımlar elde eden Sağlık-Sen tarafından dillendirilmiştir. İlk kez oturduğumuz toplu sözleşme sürecini de sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına yine birçok önemli kazanımla tamamladık. Ancak, çalışanların tüm sorunlarının çözüme kavuşturulması ve tüm taleplerimizin karşılık bulması adına sendikal mücadelemiz etkin şekilde kararlılıkla devam edecektir.


Sağlık-Sen olarak toplu sözleşme sürecinde saha çalışmaları, basın açıklamaları ve kitlesel eylemleri ile ülkemizin her köşesinde mücadelemize omuz veren tüm teşkilatımıza teşekkür ederiz.


Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile bu yılın ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4 olmak üzere, memur maaşlarında 2012 yılında kümülatif yüzde 8,2 oranında artış sağlanacaktır.Bu oranın üzerine, enflasyonu aşması durumunda enflasyon zammı da eklenecektir. Kamu çalışanları, 2013 yılında da Ocak ayında yüzde 3, Temmuz ayında yüzde 3 maaş zammı alacaktır.


Toplu Sözleşmeler sonucunda, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun kararları, 1 Haziran 2012 Tarihli ve 28310 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.RESMİ GAZETE'DE YAYINLANAN KAMU HAKEM KURULU KARARLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo