Memiş: “Başarıya Ulaşmak İçin Eğitime Önem Verilmeli”

 

Sağlık Yönetimi Birliği (SAY-BİR) tarafından Ankara Rixos Otel'de "Türkiye'de Sağlık Yönetimi ve Kamu Hastane Birlikleri Sempozyumu" düzenlendi. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş sempozyumda "Sağlık Yönetimi Eğitimine Sendikal Katkı" başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi.

 


Sağlık hizmet kolunda yöneticilerin başarı veya başarısızlığının çalışan verimliliği ve hizmet sunumunun başarısında önemli pay sahibi olduğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, özellikle yönetici seçimlerinde eğitimli ve bilgili çalışanların dikkate alınması gerektiğini söyledi.

 

 

 

Sendikacılığı klasik çizgisinden çıkartarak insanı ve bilimi esas alan bir anlayışla yola devam ettiklerini belirten Genel Başkan Memiş, bugüne kadar bu yönde pek çok çalışma yaptıklarını belirtti. Yeni teknolojiler ve değişimler ile birlikte çalışanların da kendilerini geliştirme yolları aradığını kaydeden Memiş bu amaçla sağlık çalışanlarının eğitimlerine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü ve yine tüm Türkiye'de çalışanların yüksek lisans eğitimlerinin devam ettiğini ifade etti.


Bu eğitimlerle sağlık alanında başarılı yöneticileri yetiştirmeyi hedeflemekle birlikte personelinin memnuniyetine de önem veren bir anlayışı yaratmayı istediklerini belirten Memiş sağlık çalışanlarına yönelik yaptıkları bir ankette çalışanlara yöneltilen "Hangisi olsa daha mutlu olurdunuz" sorusuna katılımcıların %23'ü "Adil Yöneticiler olsaydı" derken %18'lik bir kesim de "Değer ve saygınlık görseydim" cevabını verdiğini söyledi.


Yaptıkları araştırma ve anketlerde çalışanların hoşgörülü, eleştiriye açık, adil, çalışkan ve çalışanlarına vakit ayıran yöneticiler istediğini kaydeden Memiş çalışanların motivasyonlarını ve huzurlu bir ortamda çalışmaları için hem bakanlık bürokratlarının hem de sağlık yöneticilerinin gerekli çalışmaları yapması gerektiğini ifade etti. Memiş sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Kamu Hastane Birlikleri'nde, çalışanlar ve yöneticiler arasında yeni ayrım alanları oluşturmuştur. Çalışanları motive edecek ve geçmişten gelen eşitsizlikleri giderecek ve gelir adaletini tesis edecek bir irade ortaya konulmalıdır. Emeği değer olarak gören bir anlayış içerisinde olunmalıdır. Bu nedenle politika belirleyicilerin mutlak başarı ve memnuniyet için çalışanların öneri ve taleplerine kulak vermesi gerekir."


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş'in sunumunu gerçekleştirdiği ve oturum başkanlığını Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu'nun yaptığı "Sağlık Kurumları Yönetiminde Profesyonelleşme" oturumunda Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Coşkun, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Hasan Güler, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Erdem ve Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Uzm. Dr. Güven Bektemur da birer sunum gerçekleştirdi.

 


Programın ardından SAY-BİR Genel Başkanı Endam Aksu tarafından Genel Başkanımız Metin Memiş'e teşekkür plaketi takdim edildi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo