Daha Önce de Duyurduğumuz Gibi “Görevde Yükselme Sınavı” 1 Eylül’de Yapılacak

 

25 Haziran 2012 tarihinde sendikamızın web sayfasından duyurduğumuz Görevde Yükselme Sınavı'nın Eylül ayında yapılacağı Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesinde de resmi olarak ilan edilmiştir.

 


80 soruluk çoktan seçmeli testlerden oluşacak sınav 120 dakika sürecektir. Sınav başvuruları 19 Temmuz 2012 ile 08 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.


Sınav sonucunda 800 memur ve 2.000 V.H.K.İ. olmak üzere toplam 2.800 kadro için yaklaşık 8000 personelin sınava gireceği öngörülüyor.


Sınava girecek tüm çalışanlara Sağlık-Sen olarak başarılar diliyoruz.


Ayrıntılı bilgi için Sağlık Bakanlığı'nın duyurusunu TIKLAYINIZ


Sağlık-Sen "Hayal Avcılığı" Dönemini Yıktı


Yetkili sendika olarak sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tüm taleplerini gerek Bakanlık yetkilileri ile yapılan kurum idari kurullarında, gerekse Kamu İşveren Heyeti ile yapılan toplu görüşme ve toplu sözleşmelerde dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Bu bağlamda özellikle yardımcı hizmetler sınıfında olan çalışanların uzun süredir beklediği "Görevde Yükselme Sınavı" Sağlık-Sen'in yoğun çabaları ve ısrarlı takipleri sonucunda sürekli şekilde yapılmaya başlanmıştır. Mevcut yasal düzenlemeler dahilinde bu sınıfta yer alan çalışanlarımız için sınavsız bir geçişin olmaması nedeni ile görevde yükselme sınavlarının düzenli ve sürekli olarak yapılması son derece önemlidir. Ancak yaptığımız görüşmelerde "Yardımcı hizmetler sınıfında olanların bir defaya mahsus olmak üzere memur kadrolarına sınavsız olarak atanmaları..." ile ilgili talebimizi sürekli ortaya koymaktayız. Nitekim Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları adına yetkili olan sendikamız son olarak; katıldığı Toplu Sözleşme Görüşmesinde de bu talebini Kamu İşveren Heyeti ve Hükümet Yetkililerine sunmuştur. (SAĞLIK-SEN OLARAK SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARINA YÖNELİK I. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ ORTAK HÜKÜMLERE İLİŞKİN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ / Madde 9. Kadroları yardımcı hizmetler sınıfında olanlardan memur olma şartlarını taşıyanlar herhangi bir sınava tabi olmaksızın memur kadrolarına atanmalıdırlar.)

 

Toplu sözleşme taleplerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ 

 

Malum Sendikanın 7 Yılık Yetki Döneminde Açtırabildiği Kadro Devede Kulak


Sağlık-Sen'in bugüne kadar ortaya koyduğu yüzlerce kazanımın kıyısından-köşesinden sahiplenmeye çalışarak hayat bulmaya çalışan malum sendikanın bugünlerde ortaya koyduğu profil sendikaclık adına gerçekten de üzüntü vericidir. Yaşanan onca olaydan sadece bir örnek vermek gerekirse; onbinlerce sözleşmeli personelin kadroya alınması için verilen etkin mücadele sırasında Sayın Başbakan'ın Memur-Sen 4. Olağan Genel Kurulu'nda (ilgili haber içinTIKLAYINIZ)verdiği söz bile malum sendika ve konfederasyon tarafından "YALAN" olarak nitelendirilip sahada çalışanların ümitleri kırılmaya çalışılmıştır. Ancak kısa süre sonra ortaya çıkan sonuç, kadroya geçen onbinlerce sözleşmeli personel için büyük bir mutluluğa yol açarken deyim yerinde ise malum sendika ve konfederasyonun yüzünde "TOKAT" gibi patlamıştır. Buna rağmen malum sendika bu yüzü ile "YA RABBİ ŞÜKÜR" diyerek hiç bir şey olmamış gibi pişkin bir şekilde kadroya geçişler için dilekçe toplamaya başlamıştır.


"Aldatmayan ve Aldanmayan Sendikacılık" ilkesi ile hareket eden ve hizmet sendikacılığının tek adresi olan Sağlık-Sen, çalışanların taleplerini en makul ve isabetli şekilde ortaya koymakta ve sonuçlandırmak için var gücü ile mücadele etmektedir.

 


Hatırlanacağı gibi bizden önce, yetkili oldukları 7 yıl gibi uzun bir dönem içinde bu konuda bir arpa boyu yol alamamış olan sendikanın yöntemleri gerçekten de içler acısı idi. O dönemlerde binlerce çalışandan dilekçeler toplayarak "Sizi sınavsız memur kadrolarına atattıracağız!" taahhüdünün çok geçmeden koca bir palavra olduğu ortaya çıkmıştı. Öyle ki genel mevzuatlar ve Bakanlık düzenlemelerinde "Sınavsız Bir Görevde Yükselme Usulü" olmadığını kısa bir araştırma yapan herkes görüyordu. İşin aslı malum sendikanın 7 yılık yetki döneminde ancak 2007 yılında yapılabilen görevde yükselme sınavında yardımcı hizmetler sınıfındaki çalışanlarımızın memur olabilmesi için açtırabildiği kadro sayısı ancak 1.000 civarında olabilmişti. Muhtemelen bu başarı(!) hikayesi, malum sendikayı ne yazık ki böyle bir yol bulmaya mecbur etmişti. Oysaki Sendikamız Sağlık-Sen'in yetkili olduğu son üç yıllık süre içinde özellikle yardımcı hizmetler sınıfı kadrosunda görev yapan çalışanlarımız için 5 binin üzerinde Memur ve VHKİ kadrosu açılması sağlanmıştır.


Suni gündemlerle ve hayal avcılığıyla sendikacılık yapanların devrinin nihayete ermesinden sonra Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları adına yetkili olan Sağlık-Sen'in özellikle "Memur ve/veya VHKİ" kadrosuna atanmak isteyen çalışanlarımız için yürüttüğü mücadelenin tarihçesini ve bu mücadele sonunda elde edilen somut kazanımları takdirlerinize sunuyoruz.


"Görevde Yükselme Sınavları" İçin Neler Yaptık?


Görevde Yükselme Sınavının açılması için yaptığımız girişimlerin ayrıntılarını aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

 

25 Kasım 2009: Sendikamızın girişimleri sonucu çözüme kavuşan görevde yükselme sınavı ile ilgili süreç başladı
"Görevde Yükselme Sınav Başvuruları Açıklandı" haberimiz

 

16 Mart 2010: Sendikamız, Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına yazılı başvuru yaptı
"Görevde Yükselme Eğitimlerinde Avans Problemi Çözüldü" haberimiz

 

14 Aralık 2010: Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar'ın Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile yaptığı görüşme
"Görevde Yükselme Sınavı Yeniden Açılacak" haberimiz

 


30 Mart 2011: Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş'in Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun ile yaptığı görüşme "Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ile görüşmeden görevde yükselme sınavı müjdesi çıktı" haberimiz

 


25 Haziran 2012: Sendikamızın girişimleri sonucunda 30 Mart 2011 tarihinde Sağlık Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan "Görevde Yükselme Eğitimi Duyurusu" ile başlayan süreç tamamlanıyor
"Görevde Yükselme Sınavı Eylül'de" haberimiz

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo