Sendikamızdan Demokrasi Şöleni

Sendikamız 1.Olağanüstü Kongresi Ankara'da gerçekleştirildi. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen delegelerin katılımıyla Başkent Öğretmenevi'nde yapılan kongreye Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'yla birlikte yönetim kurulu üyeleri Genel Mali Sekreteri Mehmet Bayraktutar, Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, Genel Basın ve İletişim Sekreteri Halit Ortaköy, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Ahmet Kaytan, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan ve Memur-Sen'e bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda üyemiz katıldı. Metin Memiş ve Mustafa Kulluk'un iki liste halinde ve Mehmet Güner Erdoğdu'nun da bağımsız aday olarak yarıştığı kongrenin divan başkanlığını Memur-Sen Genel Sekreteri Günay Kaya yaptı.

 

 

 

Son günlerde gerçekleştirilen terör olaylarına değinerek sözlerine başlayan Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Metin Memiş bu tür hain saldırıların ülkemizin birlik ve beraberliğini asla bozamayacağını söyleyerek saldırılarda hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet diledi.


Suriye ve Arakan'da yaşanan zulümlere de değinen Genel Başkan Metin Memiş kendi halkına Ramazan ayında bile zulmetmekten geri kalmayan Esad ve Arakan Müslümanlarını katleden Budist yönetime dünya devletlerinin sessiz kalmasına tepki gösterdi.


MEMİŞ: TEŞKİLATIMIZ BU GÜNLERE KOLAY GELMEDİ

 

 

 

Merhum Mehmet Akif İnan'ın mayasını çaldığı Memur-Sen ve Sağlık-Sen teşkilatının özellikle 28 Şubat döneminde zor günler yaşadığını belirten Genel Başkan Metin Memiş çeşitli baskı ve zulümlere karşın bu teşkilatın yılmadan yola devam ettiğini söyledi. 
Sağlık-Sen teşkilatının Genel Merkez yöneticisinden Şube Başkanına, İlçe Temsilcisinden üyesine kadar üstün azim ve gayretleriyle diğer sendikaların gıptayla baktığı bir şekilde büyüdüğünü ifade eden Genel Başkan Memiş, bugün 74 ilde 174 bin üyeyle Türkiye'nin her noktasının Sağlık-Sen'in rengine boyandığını ifade etti.

 

 

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARININ HİZMETKARI OLDUK


Toplu sözleşme masasının tüm verimsizliğine rağmen elde edilen kazanımların içinde önemli maddeler olduğuna değinen Memiş yıllardır dile getirilen ek ödemenin maaşla birlikte verilmesi, 112 çalışanlarının riskli birim kapsamına alınması, aile hekimlerinin damga vergisinden muaf tutulması ve bayramlarda nöbet ücretlerinin artırımı ile ilgili maddelerin bu örneklerden sadece birkaçı olduğunu söyledi.


Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sosyal ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesi adına gerek Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile gerekse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile yaptıkları görüşmelerde olumlu neticeler aldıklarını belirten Genel Başkan Metin Memiş önümüzdeki süreçte Sağlık Bakanlığı'nda çalışan 25 bin sözleşmeli personelin kadroya alınması, lise ve önlisans mezunları için lisans tamamlama programlarının açılmasının sözünü aldıklarını belirtti.

 

 

29-30 Eylül tarihlerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortaklaşa bir sempozyum düzenleyeceklerini belirten Memiş, sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarının ve konuya ilişkin çözüm önerilerinin ele alınacağı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katılacağı bu sempozyumun sorunların çözümü noktasında önemli olduğunu ifade etti.


Sağlık-Sen'in vizyon sendikacılığını hedef alan esasları doğrultusunda her zaman büyük düşündüklerini belirten Memiş sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Göz nurumuz Sağlık-Sen'imizin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kongre süreci sonunda teşkilat olarak birlik ve beraberliğimiz daha da artacaktır. Teşkilatımızın bugünlere gelmesi için bugüne kadar çok bedeller ödendi. Bu nedenden dolayı teşkilatımızın tüm mensupları bizler için değerlidir. Bugüne kadar olduğu gibi bugün de camiamızın birliği ve dirliğine olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz".

 

 

 

 

 

 

 

GÜNDOĞDU: DEMOKRASİNİN GEREĞİ YERİNE GETİRİLİYOR

 

 

Genel Kurul da bir konuşma yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sonucu itibariyle kaybedeni olmayan bir kongre sürecinin yaşandığını belirterek, kazanan tarafın Sağlık-Sen ve ona gönül veren üyelerin olacağını kaydetti. Sağlık-Sen'in Memur-Sen ailesi içinde ikinci büyük sendika olduğunu hatırlatan Gündoğdu, "Sağlık-Sen, son yıllarda üye sayısını artırarak hem sendikacılık hem de hizmet üretme konusunda önemli işlere imza atmıştır" dedi.

 

Sağlık-Sen'in olağanüstü kongreye gitmesini de ele alan Gündoğdu, sürecin demokrasinin gereğinin yerine getirilmesi adına olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti. Kimin, neden ve nasıl aday olduğu sorularının bu aşamadan sonra önemli olmadığını ifade eden Gündoğdu, şunları kaydetti: "Bugün burada sendikacılığın ve demokrasinin gereği yerine getiriliyor. Burada yarışanlar; koltuk, mevki ve makam için değil, Sağlık-Sen'in başarı çıtasını biraz daha yükseltmek için buradalar. Bugün, hizmeti kendilerine şiar edinenlerin, demokrasi ve sendikacılık anlayışının gereğini yerine getirenlerin günüdür. Türkiye'de 74 ilde yetkiyi almış, 175 bin üyesi olan Sağlık-Sen, sendikacılık tarihinde ilklere imza attığı gibi gerek üyelerinin özlük hakları konusunda gerekse bu milletin milli ve manevi değerlerinin gereğinin yerine getirilmesi adına da sendikacılıkta yeni bir sayfa açmıştır."

 

Bugün Sağlık-Sen'in içinde Merhum Mehmet Akif İnan'ın misyonunu ve vizyonunu taşıyan yüzlerce kişi olduğunu belirten Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri ve Genel Başkan Adayı Mustafa Kulluk, azim ve inançla Sağlık-Sen'i daha da ileriye götürmeyi hedefleyen güzide bir teşkilata sahip olduklarını söyledi.

 

 

 

 

Kongrede sonuç ne çıkarsa çıksın amacın sadece Sağlık-Sen'in başarılarını arttırmak olduğunu ve kazananın yine Sağlık-Sen olacağını belirten Kulluk kongreden çıkacak sonucun hayırlar getirmesi dileklerini ifade etti.

 

Genel Teşkilat Sekreterliğine bağımsız adaylığını koyan Mehmet Güner Erdoğdu da
Sağlık-Sen yönetim kurulunda hizmete talip olduğunu söyleyerek bir konuşma gerçekleştirdi.


Kongrede Genel Merkez Yönetim Kurulu listelerinde yer almayan Genel Basın ve İletişim Sekreteri Fatih Kocur ve Genel Teşkilat Sekreteri Murat Özdemir de birer veda konuşması yaptı.

 

 

 

DELEGELER METİN MEMİŞ'LE YOLA DEVAM DEDİ


218 delegenin oy kullandığı seçimde Genel Başkan Metin Memiş 130 oyla yeniden genel başkanlığa seçildi. Mustafa Kulluk ise 87 oyda kaldı.


Sonuçların açıklanmasıyla Genel Başkan Metin Memiş yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Mustafa Kulluk ve diğer adayları sahneye davet ederek birlik mesajı verdi.


Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Sağlık-Sen'in yetkisini ve gücünü üyelerimiz ve sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için kullanacaklarını belirten Genel Başkan Metin Memiş kongreye katılan herkese teşekkür etti.

Sonuçların açıklanmasının ardından Sağlık-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

 

METİN MEMİŞ-GENEL BAŞKAN
SEMİH DURMUŞ-GENEL SEKRETER
MUSTAFA ÖRNEK-GENEL MALİ SEKRETER 
KEMAL ÇIRAK-GENEL TEŞKİLAT SEKRETERİ
MUTLU KAYA-GENEL BASIN VE İLETİŞİM SEKRETERİ
EKREM YAVUZ-GENEL MEVZUAT VE TOPLU SÖZLEŞME SEKRETERİ
AZİZ ASLAN-GENEL EĞİTİM VE SOSYAL İŞLER SEKRETERİ

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo