Vatandaşlar 112 Acil Hizmetleri Konusunda Bilinçlendirilmeli

 

Sağlık hizmetlerinin en kritik görevlerini yürüten 112 Acil Hizmetleri çalışanları kendilerine gelen asılsız ihbarlardan yana dertli. 112 Acil Hizmetleri'nin etkin ve yerinde kullanımı için ülkemizde henüz bir bilinç oluşmadığını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 112 çalışanlarından bu yönde şikayet aldıklarını söyledi.

 Asılsız ve basit ihbarlar nedeniyle gerçek acil vakalara yetişmenin engellendiğini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş vatandaşlarda bu bilincin oluşturulması için çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

 VATANDAŞLAR BİLİNÇLENDİRİLMELİVatandaşa 112 çağrısının nasıl yapılacağı, hangi vakalar için hizmet verildiği, şartlarının ve imkanlarının neler olduğu ile ilgili kamu spotu ve afiş çalışmaları yapılması gerektiğini kaydeden Memiş "112 çalışanlarından öyle şikayetler almaktayız ki gerçekten çok şaşırtıcı şeyler. Köyünde yaşayan bir teyzenin otobüse yetişmek için 112 ambulansını çağırması, cep telefonu tamircilerinin yaptıkları telefonu test etmek amacıyla 112'yi araması, yemek tarifi almak isteyenler gibi hem çalışanı zor durumda bırakan hem de gerçekten acil bir durumu olan vatandaşların hizmet almasını engelleyen bu tür davranışlar maalesef bazen insanların hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor.Canını dişine takıp vakaya koşan sağlık çalışanları bu şekildeki suistimal vakalara ulaştığında hem moral ve motivasyon kaybı yaşamakta hem de hizmetin doğası gereği ortaya koyduğu özverisinin hiçe sayıldığını düşünmektedir. Bu konuda uygulanan cezai yaptırımların arttırılması sorumsuz davranan vatandaşları caydırmada önemli bir etken olacaktır" dedi.SORUN HİZMET SUNUMUNDA DEĞİL, VATANDAŞIN HİZMETİ KULLANIMINDATürkiye'nin 10 yıl öncesi ile kıyaslandığında sağlık alanında daha iyi bir konumda olduğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş 10 yıl önce 107 bin kişiye bir ambulans düşerken ülkemizde şu anda ortalama 27 bin kişiye bir ambulans düştüğünü söyledi. Bugün her ambulansın on yıl öncesine göre iki kat hizmet verdiğini ve ülkemizin 112 hizmetlerinde gıpta ile bakılan Avrupa ülkelerinin standartlarına ulaştığını belirten Memiş, sorunun hizmetin sunumunda değil bazı vatandaşların hizmetten nasıl yararlanması gerektiğini bilmemesinden veya art niyetli davranmasından kaynaklandığını söyledi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo