112 çalışanlarının yemek sorunu çözüldü

Sağlık-Sen’in toplu sözleşme talepleri içinde de yer alan, Kurum İdari Kurulu Toplantıları’nda dile getirdiği, 112 Acil Sağlık İstasyonu çalışanlarının yemek sorununun çözümü için bakanlık tarafından genelge yayınlı. Yayınlanan genelgeye göre, 112 Acil Sağlık İstasyonları’na üç öğün yiyecek yardımı yapılacak. Yiyecek yardımı, imkan dahilinde olan istasyonlar için yemek verilerek, vak’ada bulunan çalışanlar içinse kumanya şeklinde olacak. Uzak istasyonlar için de yüklenici firma aracılığıyla yemek hizmeti verilmesi sağlanacak. Bunun da mümkün olmadığı hallerde, erzak alınarak gerekli ortam sağlanacak ve yemek sorunu yerinde çözülecek. Yemek saati görevde olan personel, döndüğünde yemeğini yeme imkanına sahip olacak.

Ayrıca, 112 çalışanları, yemek saatinde vak’a teslimi için bir başka sağlık kuruluşunda ise, yemek hizmetinden öncelikli olarak yararlanacak. 

Genelgeye göre, yemek yardımı genel bütçeden karşılanacak, genel bütçe ödeneğinin yetersiz kalması durumunda ise döner sermaye bütçesinden karşılanacak.

Yaptıkları görev itibariyle 112 çalışanlarının zor bir görev üstlendiklerini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, gerek toplu sözleşme masasında gerekse kurum idari kurul toplantılarında ve bakanlık yetkilileri ile yapılan görüşmelerde dile getirdikleri 112 çalışanlarının yiyecek yardımı sorununun çözülmesinin çalışanlar adına önemli olduğunu söyledi.


Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 16 Temmuz 2013 tarihli yazısında, genelge ile ilgili birim amirlerinin konuya azami titizlik göstermeleri, maiyetindeki sorumlu personele bilgilendirmeleri ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının yiyecek ihtiyaçlarının aksatılmadan karşılanması gerektiği vurgulı.

GENELGEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo