sağlık-sen in iftarı, bakan müezzinoğlu’nu sağlıkçılarla buluşturdu

Sağlık-Sen tarafından verilen iftar yemeği, sağlık ve sosyal hizmet çalışanları ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu bir araya getirdi. İftar programında konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının beklentilerini ve sendikal anlayışlarını dile getirirken, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ise sağlıkta dönüşüm konularında açıklamada bulundu.

 

 

MEMİŞ: BU BAŞARI HEPİMİZİN

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş konuşmasında, sağlık çalışanlarının lisans tamamlama sorunundan, kadro alamayan sözleşmeli personele kadar bir çok konuda değerlendirmelerde bulundu. Sağlık-Sen’in yine yetkili sendika olduğunu hatırlatan Memiş, bu başarıda emeği geçen üyesinden genel merkez yöneticisine, şube yönetimlerinden sendika çalışanlarına kadar herkese teşekkür etti.

TALEPLERİMİZE DESTEK İSTİYUZ


Toplu sözleşme dönemine girmekte olduklarını söyleyen Memiş, taleplerine Bakan Müezzinoğlu’nun destek olmasını istedi. Sözleşmelilerin kadrolu olması sebebiyle teşekkür eden Metin Memiş, “Sözleşmeli personele kadro verilmesi konusunda şahsınızda hükümetimize teşekkürlerimi sunuyorum. Yapılan her olumlu icraatı takdir ettiğimiz gibi, olumsuzları eleştirmeye, taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğimizi de belirtmek istiyorum. Kadro alamayan 4/C’li çalışanlar, vekil ebe hemşireler ve kamu görevlisi sayılmayan aile sağlığı çalışanlarına kadro hakkı en kısa sürede verilmelidir. Asla vazgeçmeyeceğimiz, en büyük taleplerimizden biri de sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması, ek ödemenin artırılması, vergiden muaf tutulması, nöbet ücretlerinin artırılmasıdır. Yıpranma payının verilmesi de öncelikli taleplerimiz içinde yer almaktadır.” dedi.


Lisans tamamlamayla ilgili olarak da bilgi veren Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, üniversitelerle bakanlığın protokol imzaladığını, protokolün YÖK’ün onayından sonra uygulamaya konulacağını ifade etti.

GEZİ GEZİ DİYE, DEMOKRASİMİZİ GEZİNTİYE ÇIKARACAKLARDI


Gezi parkı eylemlerine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Metin Memiş, yeşili koruma adına başlayan eylemlerin, demokrasi ve rejim düşmanlığının sokaktaki tezahürü olarak devam ettiğini belirtti. “Büyüyen ve gelişen Türkiye’den rahatsızlık duyanlar, kendi planlarını uygulamaya koymuş, ‘GEZİ’ diye diye demokrasimizi gezintiye götürmek istiyorlardı. Ancak, başaramadılar. Bizde başarılı olmayan bu plan, maalesef ki, Mısır’da başarılı oldu” şeklinde konuşan Memiş, seçimle gelmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi’nin, darbeyle görevinden alındığını hatırlattı.
Çözüm sürecine destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini de söyleyen Memiş, “Analar ağlamasın, göz yaşları dinsin, diyerek çözüm sürecine destek olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Bunu yaparken de kırmızı çizgilerimizi kesin hatlarıyla ortaya koyduk: Tek devlet, tek vatan, tek bayrak. Ne devletimizin birlik ve beraberliğini tartıştırırız, ne de bayrağımızı.” dedi.


Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in hak mücadelesi ve tarihsel misyonu içinde kaldırım taşlarını kırmak, halkın malına zarar vermenin hiç olmadığını, bundan sonra da olmayacağını belirten Memiş, “Sokakları terörize ederek sağlık çalışanlarının ismini, itibarını lekelemeye kalkan marjinal örgüt ve güçlerin güdümündeki TTB ve KESK gibi provakatör örgüt, sendika ve sivil toplum örgütleri, kendi karanlık girdapları içinde yok olacaklardır. Biz, ‘milletimiz ne diyorsa, o’ dedik, bu milletle el ele gönül gönüle yürüdük, yürümeye de devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

SÜRECE DAHİL OLMAK İSTİYUZ


Sağlık-Sen’in yaklaşık 200 bin üyesiyle sağlık alanındaki en büyük sivil toplum örgütü haline geldiğini de sözlerine ekleyen Metin Memiş, sağlık sistemini ilgilendiren önemli düzenlemelerde tarafların görüşlerinin alınması gerektiğini kaydetti. Memiş, sağlık çalışanlarının kaderini etkileyen, ancak konunun taraflarıyla paylaşılmayan düzenlemelerin sağlık çalışanlarında ciddi sıkıntılara ve ruhsal çöküntüye yol açtığını da ifade etti.

MÜEZZİNOĞLU: SAĞLIKTA HAYIR DUASI ALIYUZ


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise konuşmasında, sağlıktaki reformların vataşın memnuniyetini artırdığını söyledi. Müezzinoğlu, kuyrukların sona erdiğini, herkesin ilaca ve hastaneye ulaşmada sorun yaşamadığını ifade etti. Sağlıktaki dönüşümün hizmet kalitesini de artırdığını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Vataşlarımızdan bol bol hayır duası alıyoruz. Dönüşüm projelerimiz bir çok ülke tarafından model kabul edildi. Hizmet kalitemizi sağlık çalışanlarımızla daha ileri noktaya taşıyacağız. Bunu yaparken sağlık çalışanlarımızın hak ettikleri değeri alması ve özlük haklarını iyileştirmek için çalışmalarımız da sürüyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

KAÇAR: SAĞLIK-SEN’E TEŞEKKÜR EDİYUM


AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Sağlık-Sen eski Genel Başkanı Mahmut Kaçar ise konuşmasında, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hak ettiği değeri alması gerektiğini söyledi. Sağlık hizmetinin en kutsal hizmetlerden biri olduğunu söyleyen Kaçar, böyle bir iftar programıyla kendilerini sağlık çalışanlarıyla buluşturan Sağlık-Sen’e teşekkür etti.

 

 

 
 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo