Lisans Tamamlama Kapsamına Alınmayan Bölümler İçin Dava Açıyoruz

115 bin sağlık çalışanını ilgilendiren lisans tamamlama konusunda, kapsam dışı bırakılan bölümlere de lisans tamamlama hakkı verilmesi için dava açtık.

Sağlık-Sen’in ısrarlı takibi sonucu yıllar sonra, önce yasası çıkan, ardından da YÖK tarafından takvimi açıklanan lisans tamamlama konusunda Tıbbi Sekreterlik, Tıbbi Sekreterlik ve Tıbbi Dokümantasyon, laboratuvar gibi bölümler sağlıkla ilgili ön lisans bölümü olmasına rağmen yapılan lisans tamamlama çalışmasına dahil edilmemişti. Bu kapsamda YÖK’e yaptığımız başvuru sonrası YÖK ikinci bir duyuru yayınladı. Söz konusu duyuruda, bütün taleplerin bir yılda karşılanamayacağı ve kapsama dahil edilmeyen bölümlere gelecek yıllarda lisans tamamlama hakkı verileceği belirtildi.

19 Kasım 2014 tarih ve 6569 sayılı kanun ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanuna eklenen geçici 69. Madde ile yasalaşan lisans tamamlamanın mezkur kanun hükmünde;

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.” denilmesine karşın bu programların lisans tamamlamaya dahil edilmemesi hususunda dava açarak hukuki mücadeleyi başlatmış bulunmaktayız.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürerken, YÖK’ten de bu hususla ilgili dava sürecinden önce yasa hükmü doğrultusunda bu yıl yapılan lisans tamamlamaya bahsi geçen bölümlerin eklenmesi konusunda da taleplerimiz devam edecektir.

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo