Toplu Sözleşmeye 3 Kazanımla Başladık!

"İlk Günde 3 Kazanım Elde Ettik"

3.Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1. Oturumunun ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda basın açıklaması yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “11 Yetkili sendikamızla masadayız. Masa kazanımlarla başlamıştır. İlk oturumda 2005’ten sonra işe başlayan kamu görevlilerine bir derece verilmesi, Eş durumu özründe 3 yıllık süre şartı esnetilmesi talebimizi kazanıma çevirdik. 3. Olarak da bu Toplu Sözleşme masasında hizmet kolu sözleşmesinin önemi artmış oldu ” dedi.

 

“11 HİZMET KOLUNDA GENEL YETKİLİ OLARAK MASADAYIZ”

Memur-Sen Konfederasyonu adına 11 hizmet kolunun tamamında genel yetkili olarak 3.Dönem Toplu Sözleşme masasına başlamış olduklarını belirten Ali Yalçın, “850 Bin üyeli Memur-Sen ailesi olarak, 3 milyon 200 bin kamu görevlisi, 1 milyon 900 bin kamu emeklisi toplam 5 Milyon insan için kurulan masada görüşmeleri başlatmış bulunmaktayız. 20 Milyonu insanı doğrudan ilgilendiren 78 Milyon insanı da dolaylı olarak ilgilendiren süreç başlamıştır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

SÜREÇ KAZANIMLARLA BAŞLADI

3.Dönem Toplu Sözleşme masasının kazanımlarla başladığını aktaran Yalçın, “Masaya ilişkin tekliflerimizi içeride ifade ettik. Masa kazanımlarla başladı. Bu anlamda önemli bir başlangıç yaptık. 2005’ten sonra işe başlayan memurlar için geçerli olan 1 derece konusu masada uzlaşılan konulardan biri olmuştur. Eş Durumu özrü konusu kamu görevlilerinin en fazla şikâyet ettiği ve yaz dönemi olması hasebiyle tahin sürecinin içinde en fazla canını yakan konu olan eş durumu özründe 3 yıl şartı aranmış olması bu masada mutlaka çalışanların lehine olacak şekilde çıkacak bir konu haline gelmiştir. Bu anlamda kamu işveren heyeti olumlu yaklaştıklarına ilişkin vaatte bulunmuştur. Hizmet kolu sözleşmelerinin çok daha aktif çok daha iyi çalışması gerektiğini ilişkin tespitlerimiz vardı. Bu sözleşme masasında hizmet kolu sözleşmesinin önemi artmış olacaktır. Yapılan Toplu Sözleşme Sürecine ilişkin planda da bu gözetilmiştir o yüzden hizmet kolu sözleşmesinin önemi bu sözleşmeyle artmış olacak. Hükümet masaya Toplu Sözleşme teklifleri olmayarak girmiştir. Kamu görevlileri sendikaları heyet başkanı olarak açılışımızı yaptık. Konfederasyonlar bu konuda görüşlerini bildirdiler” şeklinde konuştu.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo