TEDBİRSİZLİK FACİAYI GETİRDİ: 15 VATANDAŞIMIZ EKMEK PARASI YOLUNDA HAYATINI KAYBETTİ

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinden gelen bir haber, yüreklerimizi yaktı. Tarım işçilerini taşıyan kamyonetin süt tankeri ile çarpışması sonucu meydana gelen kazada, 13’ü kadın 15 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı. Kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet; ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Manisa’daki kaza, ekmeğinin peşinde koşan işçilerimizin yaşadığı ilk kaza değildir. Ancak, son kaza olması konuya gösterilecek hassasiyet ve duyarlılığa bağlıdır. Hatırlanacağı üzere geçen yıl da Isparta’da benzer bir kaza meydana gelmiş, 17 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Her olay sonrası alınacağı söylenen önlemler ve bu önlemlerin uygulanmasındaki hassasiyetten uzaklaşılması yeni kazalara davetiye çıkarmaktadır. Bu tür kazalara sebep olan ve insan hayatını riske atan taşımacılık yapan kişilere en ağır cezalar verilmeli, gerekirse yeni bir yasal düzenleme yapılmalıdır.

Bunun yanı sıra, mevsimlik işçilerin çalışma şartlarının insani koşullara uygun hale getirilmesi için bir çalışma yapılması ve alınan kararların uygulanması zaruridir. Özellikle; ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik, iş ve sosyal güvenlik koşulları iyileştirilmelidir.

Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayat şartları bir bütün olarak ele alınmalı ve çok boyutlu bir bakış açısıyla belirlenmeli, sorunların çözümü için derhal adım atılmalıdır. Göç mevsiminde mevsimlik gezici tarım işçilerinin ikametgâhlarından çalışacakları yerlere ve tarladan konaklama mahalline ulaşımları esnasında yol güvenlikleri sağlanmalıdır.

İl/ilçe giriş ve çıkışlarında, trafik denetimleri arttırılmalı, mevsimlik gezici tarım işçilerinin taşındığı otobüs ve minibüslerin yetki belgeleri ile zorunlu sigortalarının bulunup bulunmadığı, araçların trafiğe uygun olup olmadığı, taşıma (yük ve yolcu) kapasitesinin üzerine çıkılıp çıkılmadığı, sürücülerin araç kullanma ve dinlenme sürelerine uyup uymadıkları çıkış yaptıkları illerden başlamak üzere, güzergâh üzerinde titizlikle kontrol edilmesi sağlanmalıdır.

Mevsimlik gezici tarım işçilerinin yeterli, güvenli ve sağlıklı konaklama alanlarında barınmaları da sağlanmalıdır.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo