Şehit Tıbbiyelileri Dualarla Andık

Sendikamız tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Tıbbiye’den Şehadete” programı Çanakkale’de gerçekleştirildi. Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı dolayısıyla ayrı bir önem kazanan programa Kocadere Hastane Şehitliği’nde başlandı.

Programda şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okunmasının ardından Çanakkale Şube Başkanımız Suat Özen selamlama konuşması yaptı. Özen’in ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkan Vekilimiz Semih Durmuş zaferin 100. Yılında Çanakkale’de olmaktan onur duyduklarını ifade etti.

1915 yılında Çanakkale’de düşmanın askeri anlamdaki üstünlüğüne karşın yüreği vatan ve iman dolu neferler tarafından büyük bir destan yazıldığını kaydeden Genel Başkan Vekilimiz Semih Durmuş, Çanakkale ruhunun bugün yeniden canlanmaya başladığını ifade etti. Çanakkale Savaşları’nda genç ve donanımlı bir nesli kaybettiklerini belirten Durmuş “Onlar herşeyi geride bırakarak vatanın kurtuluşu için cepheye koştular. Şehitlerimizin haklarını ne yaparsak yapalım ödeyemeyiz ancak ülkemizi ileri taşıyacak idealleri uygulamaya koyarsak böylelikle vefamızı gösterebiliriz. Yeni Türkiye’yi Çanakkale Ruhu’nu rehber edinerek oluşturmamız gerekiyor. Bugün burada Çanakkale Ruhu’nu yüreğinin en derinlerinde taşıyan teşkilatımız bulunuyor. Sağlık-Sen olarak milli ve manevi değerlerimize her zaman bağlı kaldık ve aynı ruhla her yıl yeniden burada teşkilatımızla birlikte şehitlerimizi anacağız” dedi.

MEMİŞ: ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ

Manisa’da yaşadığı kaza sonucu hayatını kaybeden Manisa eski Şube Başkanımız Op. Dr. Ceylan Yoldaş’ın cenazesine katılımının ardından Çanakkale’ye gelen Genel Başkanımız Metin Memiş programda yaptığı konuşmada Çanakkale Savaşları'nda önemli bir neslin kaybedildiğini belirtti. Genel Başkanımız Metin Memiş, "O gün Çanakkale'de her vatan evladı gibi kendi hayatlarını hiçe sayıp vatanın bağımsızlığı için tıbbiyeli öğrenciler de şehit olmak için and içtiler” dedi. Bağımsızlığın dünyadaki en önemli kavramlardan biri olduğunun altını çizen Genel Başkanımız Memiş, kendilerine ihtiyaç duyulduğunda bir an bile düşünmeden cepheye koşan Tıbbiyeli öğrencileri rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti. Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak Çanakkale ruhunu her ortamda yaşamayı ve yaşatmayı hedeflediklerini belirten Memiş, böylelikle milli ve manevi değerlere bağlı nesillerin yetişmesine katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tiyatro Topluluğu tarafından Çanakkale Savaşları’nda yaşanan hadiseler canlandırıldı. Tiyatro gösterisinin ardından Turgay Güleç’in Çanakkale Savaşları’nı tarihsel anlatımı katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi. Program Naat-ı Şerif okunması ile son buldu.

Kocadere Hastane Şehitliği’ndeki programın son bulmasının ardından Conkbayırı’dan 57. Piyade Alayı Şehitliği’ne doğru tekbirler eşliğinde yürüyüşe geçen katılımcılara rehber tarafından bölgede yaşanan olaylar anlatıldı. 57. Alay’a varışın ardından şehitlikte taarruzun başladığı saat olan gece 03:30'da Kuran’ı Kerim okundu. Tıbbiye’den Şehadete etkinliğimiz yapılan duaların ardından topluca kılınan sabah namazı ile son buldu.


  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo