Memur-Sen’den Nepal’e Bir Tır Gıda Yardımı

Geçtiğimiz hafta sonu Nepal'de meydana gelen şiddetli depremde bilanço artarken Memur-Sen, bölgeye bir tır gıda yardımı yapma kararı aldı.

Konu hakkında sendika genel merkezinde açıklama yapan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Erdemli sendikacılık anlayışımızın gereği olarak, depremin sarstığı Nepal’e yardıma koşuyoruz. Nepal’li kardeşlerimizin, ırkına, dinine ve rengine bakmadan sıcak bir samimiyetle yardım elimizi uzatıyoruz. İnsani yardımlar noktasında marka haline gelmiş İHH ile müşterek çalışma yürüterek Nepal’li kardeşlerimize bir tır gıda yardımı yapmak suretiyle desteğimizi başlatıyoruz" dedi.

Yalçın, " 'Kardeşlik sınır tanımaz,  ten rengine bakmaz, mazlumun kimliğini sormaz' anlayışıyla dünyanın dört bir yanına insani yardım elimizi uzatmaya, mazlumlara ve mağdurlara sahip çıkmaya devam ediyoruz. Ne zaman bir iyilik kervanı yola çıktıysa, biz de katıldık. Nerede bir felaket oldu, yardım çığlıkları yükseldiyse, biz orada olduk, kanayan yaralara çare olmaya çalıştık. Konfederasyonumuz başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarının ve ülkemizin güzide kurumlarının insani yardımlardaki hassasiyeti nedeniyle bugün ülkemiz insani yardımlar bakımından dünyanın ilk üç ülkesinin arasında yer alıyor. Bu gurur verici bir tablo. Bu tablonun oluşmasında rolü bulunan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Medeniyet sendikacılığının bizlere yüklediği sorumlulukla,  sosyal ve insani yardımlarda  ülkemizin ve dünyanın marka konfederasyonu haline geldik" diyen Ali Yalçın, "Ülkemizin ve insani yardım kuruluşlarının düzenlediği tüm kampanyalara katkı yaparak insani yardım seferberliğinde öncü kuruluş olduk. Türkiye’nin en büyük memur konfederasyonu olarak, ülkemizin çok değerli kuruluşlarını hayırda buluşturduk, önemli kampanyalarda birlikte hareket etmelerinin zeminini hazırladık. Gerek bu insani kuruluşlarla gerekse konfederasyon olarak ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında meydana gelen felaketlerde ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi için seferber olduk. “Van İçin Yardım Zamanı”, “Hepimiz VAN’lıyız”, ve “VAN İçin Bir Umut Da Sen Ol” diyerek Van depreminde, deprem bölgesine ilk giden ve yardım elini uzatan  konfederasyon olduk. Samsun’da yaşanan sel felaketindeki selzedeleri mübarek Ramazan ayında yalnız bırakmadık. Bir ay boyunca selzedelerin iftarlarını yaptırdık.  STK’lar olarak, Arakanlı Müslümanların dertlerine ortak olduk. “Kış geldi, Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye” kampanyasına destek verdik. Suriyeli kardeşlerimiz için,  Memur-Sen Kadın Komisyonumuz, “Bir Mama, Bir Bez; Sadece Bir SMS” kampanyası başlattı. Kazakistanlı çocuklara  Elif Ba kitabı gönderdik. 2011 yılındaki tüm iftar programlarımızı iptal ederek, “İnsanlık ölmedi, yardımlar Afrika’ya” kampanyasıyla Afrika’da açlıktan ve susuzluktan ölen çocukların yardımına koştuk.   Kıtalar arası kardeşlik köprüleri inşa etmeye devam ettik. Arakanlı yetimler için Bangladeş’te Mehmet Akif İnan Külliyesi’nin temellerini attık.  Filipinlerde gerçekleşen tayfun felaketinin yaralarını sarmak için “Filipinler İçin İnsanlık Vakti” adıyla yardım kampanyası başlattık. Suriye’de donarak ölen çocuklara kayıtsız kalamazdık. Suriye için başlatılan “Sana ihtiyacım var” kampanyasına tam destek verdik. Somalili yetimlere sahip çıktık. Soma, Bosna ve Orta Afrika için eş güdümlü yardım kampanyası başlattık. “Telafer’e El Uzat” sloganı ile kardeşlerimizin yardımına koştuk.  “Yetimler, ana babası ölünce değil, onlara bu ümmet sahip çıkmadığı zaman yetim kalır.” düsturuyla emanetlerimize sahip çıktık. Yetim gülerse dünyanın güleceğine inandık. Bu anlayışla “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine paydaş olduk, ümmetin yetimlerine kucak açtık. Habeşistan’da su kuyuları açtırdık. Uluslararası öğrencilere kapımızı açtık. Kurban yardımlarımızı Kosava’nın Prizren ve Mamuşa bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Ayn el -Arap (Kobani)’den gelerek ülkemize misafir olan kardeşlerimize 7 bin battaniye, üç bin yatak ulaştırdık, gıda yardımları yaptık" şeklinde konuştu.

25 Nisan Cumartesi günü Nepal’de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 5 binleri aştığını, yaralı sayısının 8 bini bulduğunu, 1 milyon 500 bin kişinin acil yardıma muhtaç olduğunu, 27 milyon nüfusun 8 milyonunun depremden olumsuz etkilendiğini hatırlatan Yalçın, ".Depremde ve artçı sarsıntılarında 2 binden fazla evin yerle bir olduğu, binlerce evin de oturulamaz hale geldiği, bazı köylerin haritadan silindiği gelen haberler arasında. Erdemli sendikacılık anlayışımızın gereği olarak, depremin sarstığı Nepal’e yardıma koşuyoruz. Nepal’li kardeşlerimizin, ırkına, dinine ve rengine bakmadan sıcak bir samimiyetle yardım elimizi uzatıyoruz. İnsani yardımlar noktasında marka haline gelmiş İHH ile müşterek çalışma yürüterek Nepal’li kardeşlerimize bir tır gıda yardımı yapmak suretiyle desteğimizi başlatıyoruz. Yeni gelişmelere göre, yönetim kurulumuz toplanarak sosyal ortaklarımızla kampanyamızı genişletecek ve yardımlarımızı arttıracak yaklaşımları devreye sokabiliriz. Şimdilik acil olarak, bir tır gıda yardımı ile Nepal’li kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz, onlara yanlarında olduğumuzu, yalnız olmadıklarını buradan ifade ediyoruz" dedi.

Toplantıda konuşan İHH Temsilcisi Mustafa Sinan ise, Memur-Sen'e teşekkür etti, kamuoyunu Nepal için harekete geçmeye davet etti.

Basın toplantısına Memur-Sen Genel Başkan Vekili Metin Memiş, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları; Günay Kaya, Mehmet Bayraktutar,  Mehmet Emin Esen, sendika yöneticileri, Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Habibe Öçal ile Genç Memur-Sen Başkanı Eyüp Beyhan katıldı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo