ÇANAKKALE; 100 YILLIK DESTAN, BİRLİK VE BERABERLİĞİN RUHUDUR

Çanakkale Zaferi, bundan 100 yıl önce birlik ve beraberlik içinde omuz omuza mücadele eden milletimizin canları pahasına ve eşsiz kahramanlık destanıyla yazıldı.

Ebedi kardeşliğimizi anlatan muhteşem bir destan olan Çanakkale; birlik ve beraberlik içinde kardeşçe kenetlenmenin açık sembolü olan bir zafer olmanın yanı sıra, ecdadımızın iman ve azminin de ifadesidir.  Bu zaferde ecdadımız ayrıca, cephede bile düşmanından esirgemediği merhametini ve şefkatini tüm dünyaya örnek olacak şekilde ortaya koymuştur.

 Gidip de gelmeyeceğini bildiği halde, düşmana karşı göğsünü siper edenler, yeni nesillere rehber ve ilham kaynağı olmalıdır. Çanakkale’de birlikte ölmeyi başararak ‘Bedrin Aslanları’ olan ecdadın torunları olarak bizlere düşen, bugün birlikte yaşamayı başarmaktır.

Birlikte ölmeyi gerektiren değer ve inançlardan uzak kalmamız, birlik ve beraberliğimize yönelik tuzaklara dönüşmüş, huzurumuzun kaçmasına neden olmuştur. Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Arnavut, Laz omuz omuza savaşarak, bağımsızlığımıza göz dikmiş güçlere izin vermemiştir. Bugün de Çanakkale'yi ölümsüzleştiren bu ruha ihtiyaç vardır. Bizi “Büyük Türkiye’ye” taşıyacak olan bu ruhtur.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümünde milletimizin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu dünyaya gösteren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bir hilal uğruna toprağın kara bağrında yatan ecdadımızla ve zaferimizle gurur duyuyoruz. Yok edilmek istenen bir milletin, yeniden dirilişine kapı aralayan zafer, gelecek nesillere aktaracağımız en önemli gurur vesikalarımızdandır.

Çanakkale Zaferi’ni en iyi anlatan Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımız için ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ demişti. Biz de, ‘Allah bu millete bir daha Çanakkale Destanı yazmak zorunda bırakmasın’ diyor, zaferde canlarını vererek şehadete ulaşan ecdadımızın yanı sıra, bu destanın gerek cephede gerekse cephe arkasındaki mimarlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.

Zaferimiz kutlu olsun…

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo