Marmara Bölge Toplantımız Tamamlandı

Marmara Bölge Toplantımız İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Yalova, Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce Şubelerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya, Genel Başkanımız Metin Memiş, Genel Başkan Vekilimiz Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcılarımız Kemal Çırak, Mustafa Örnek, Mutlu Kaya ve Abdülaziz Arslan da katıldı.

Toplantıda konuşan Genel Başkanımız Metin Memiş Memur-Sen olarak kendi iç yapılarında demokrasiyi işletirken bu ülkenin demokrasisi ile mücadele edenlere karşı da bir sendikacılık ortaya koyduklarını ifade etti. Demokrasinin içselleştirildiğinde her anlamda kazanıma dönüşeceğini ifade eden Memiş, millet adına sendikacılık yaptıklarını belirtti.

Davalarının ülkenin, milletin iradesine sahip çıkma davası olduğunu belirten Memiş “Bu dava aynı zamanda çocuklarımızın geleceğine sahip çıkma davasıdır. Bizim davamız dünya mazlumlarının dini, dili, ırkı ne olursa olsun sesi olma davası. Bizim davamız kamu çalışanlarının geleceğini koruma davasıdır" dedi. 

Yeni Türkiye'de sağlık çalışanlarının ve sosyal hizmet çalışanlarının hak ettiği ücreti alabildiği ve hak ettiği emeğin karşılığını alabildiği yeni bir dönemin başlaması gerektiğine inandıklarını ifade eden Genel Başkanımız Metin Memiş, "Bizim neler yaptığımız açıkçası ortada. Sorunlardan nemalanan bir anlayış değil, sorunlu sendikacılık değil, sorumlu sendikacılık anlayışıyla birlikte bu kazanımları elde ettik. Yetkiyi aldıktan sonra çalışanlarımız adına 72 kazanım elde ettik. Diğer sendikaların hayal bile edemeyeceği kazanımların altına imza attık. İdeolojik sendikacılığı reddederek çözüm ortaya koyan, proje üreten vizyon sendikacılığını benimsedik. 2009 yılından sonra Sağlık-Sen yetki aldıktan sonra sağlık çalışanlarımızın birçok sorunu gündeme taşındı. Ve birçok sorun da çözüme kavuştu. Önemli olan neyi nerede ne zaman nasıl istemeniz gerektiğidir. Eğer sorunları masaya yatırıp çözümlerini arar, çözüm önerilerini ortaya koyar ve bunu da ilgili yerlere kanunun bize vermiş olduğu haklar çerçevesinde taşırsanız bunlar çözülüyor" dedi. 

Sağlık çalışanlarına yıpranma payının bilim bazlı verilmesi gerektiğini ifade eden Memiş, "Sağlık-Sen olarak her kesimden geniş katılımla bir yıpranma payı çalıştayı düzenledik. Çalıştayda yıpranma payının kime ne şekilde verilmesi üzerine konuştuk. Yıpranma payı hakkaniyetli şekilde verilmeli. Çalıştayın ön raporunu Sağlık Bakanımıza sunduk. Çalışma Bakanı’na yakın zamanda raporumuzu sunacağız. Başka bir konu ise lisans tamamlama. Bunun için de YÖK Başkanı ile geçtiğimiz hafta bir görüşme gerçekleştirdik. Konuyu takip ediyoruz ve çalışanlarımıza en kısa zamanda müjdeyi vermeyi istiyoruz” dedi.

Aile Hekimlerinin nöbet konusuna da değinen Memiş, aile hekimlerinin görevinin koruyucu sağlık hizmeti verme görevi olduğunu belirterek, bakanlığın aile hekimlerine nöbet tutturma inadından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Nöbet sisteminin yanlış olduğunu en başından beri söylediklerini kaydeden Memiş, bu yanlıştan en kısa sürede dönülmesi gerektiğini söyledi.


  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo