MEMİŞ: SAĞLIK ÇALIŞANLARI YIPRANMA PAYINI HAK EDİYOR

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Kanal A’ya konuk olarak gündemdeki konuları değerlendirdi. Yıpranma payından ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, lisans tamamlama ve kreş açılması gibi konulara yönelik değerlendirmelerde bulunan Memiş, taleplerinin kazanıma dönüşmesinin kendilerini ve sağlık çalışanlarını mutlu ettiğini söyledi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş programda, sağlıkta dönüşümün mimarlarından olan sağlık çalışanlarının yıpranma payını hak ettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olarak katıldığı Sağlık-Sen Büyük Türkiye Buluşması’nda bu yöndeki taleplerini dile getirdiklerini belirten Memiş, müjdenin Erdoğan tarafından verildiğini kaydetti.

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesine yönelik yasal düzenlemenin TBMM açıldıktan sonra gerçekleşmesi gerektiğini söyleyen Metin Memiş, bu yönde yapılacak çalışmanın da içinde yer almaları gerektiğini belirtti. Yasanın hazırlık sürecinde, yıpranma payının geçmiş yıllara yönelik olarak uygulanmasını talep edeceklerini belirten Memiş, yıpranma payının bütün çalışanlara verilmesi gerektiğini dile getirdi. Erdoğan’ın, 5 yıla bir yıl yıpranma payı sözü verdiğini kaydeden Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, çalışma barışının sağlanması ve verimliliği artırmak için bunun yapılması gerektiğini ifade etti.

Sağlık çalışanlarının aldıkları döner sermayenin emekliliği yansıtılmasının da önemli taleplerinden olduğunu belirten Memiş, ek ödemedeki adaletsizliğin de giderilmesi gerektiğini dile getirdi. Ek ödemenin yüzde 70 sabit, yüzde 30 performansa dayalı ek ödeme öneren Memiş, adaletsiz performans sisteminin çalışanlar arasında huzursuzluğa yol açtığını vurguladı.

Erdoğan’ın verdiği müjdelerden birinin de lisans tamamlama olduğunu söyleyen Memiş, bu yönde YÖK ve Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışarak bu yöndeki beklentilerin karşılanması gerektiğini belirtti.

Sağlık kuruluşlarında kreş açılmasına yönelik taleplerinin, Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesi için genelge yayınlandığını da ifade eden Memiş, bu yönde büyük bir boşluğun dolacağını, çocuğu olan sağlık çalışanlarının bir sorununun çözüleceğini kaydetti.

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo