Ayağa Kalk Ey İnsanlık!

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla "Alanlarda, küresel adalet, insanlığın ölmemesi, insanı ve insanlığı yaşatmak için 'Ayağa kalk ey insanlık!, Ayağa kalk ey Ümmet!' diyeceğiz" dedi.

 

AA muhabirine, açıklama yapan Gündoğdu, Mısır'ın demokrasiyle tanışmasını sağlayan serbest seçimlerde halkın yüzde 52'sinin oyunu alan Muhammed Mursi'nin seçildiği günden 3 Temmuz darbesine kadar geçen süreçte dikta döneminin fiili ve hukuki kalıntılarıyla boğuştuğunu söyledi.

 

Gündoğdu, Mısır'ı özgürlükle, demokrasiyle ve kendi değerleriyle buluşturma adına verdiği bu büyük mücadelenin ardından Mursi'nin dikta rejimden miras kalan askeri ve yargı bürokrasisinin müdahalesine maruz kaldığını ifade etti.

 

Siyonist işgalci ve terörist devlet İsrail, ABD, AB ve körfez diktatoryasının da yer aldığı uluslararası ittifakın desteğiyle gerçekleştirilen darbeyle Mursi'nin yönetimden uzaklaştırılıp, hapse atıldığını kaydeden Gündoğdu, şöyle konuştu:

"Bugün anlaşılmaktadır ki; başta ABD olmak üzere demokrasi, insan hakları ve özgürlük pazarlamacılarının sessiz kalarak da desteklediği bu kirli tezgah, siyonist işgalci İsrail'in güvenliğinin sağlanması, Mısır'dan Filistin'e açılan özgürlük tünellerinin ve refah kapılarının kapatılması, Arap sokağını saran demokrasi ve özgürleşme ateşinin söndürülmesi, elinde kandan, zihninde vahşetten başka bir şey olmayan Suriye diktatörünün ve Baas rejiminin desteklenmesi için kurgulandı ve uygulandı. Mısır'ı yangın yerine döndüren, çocuk, kadın, yaşlı demeden insanı hedef alan vahşet uygulamalarını rutinleştiren Sisi darbesi sadece Mısırı ve Mısırlı kardeşlerimizi değil bütün İslam coğrafyasını ve Müslüman toplumları cezalandırmanın yeni miladı olarak kurgulanmıştır. Suriye'de Esed gitseydi, Mısır'da Mursi kalsaydı İsrail Gazze'de soykırım yapamazdı."

 

"Ayağa kalk ey insanlık!, Ayağa kalk ey Ümmet!"

Filistin, Doğu Türkistan, Keşmir, Telafer, Halep ve Kahire'nin özgürlüğünün ve değerinin farkında olduklarını belirten Gündoğdu, "Onun için '14 Ağustos Dünya Rabia Günü' dolayısıyla  Genç Memur-Sen öncülüğünde Mısır'da demokrasiye yapılan darbenin 1'inci yıl dönümü nedeniyle topyekun şekilde Rabia için meydanlara iniyoruz" dedi.

 

Gündoğdu, İslam coğrafyasında zulüm yapanları kınamak, mazlumların yanında durduklarını haykırmak için 81 ilde eş zamanlı eylemler gerçekleştireceklerini bildirdi.

 

"Alanlarda, küresel adalet, insanlığın ölmemesi, insanı ve insanlığı yaşatmak için 'Ayağa kalk ey insanlık!, Ayağa kalk ey Ümmet!' diyeceğiz" ifadesini kullanan Gündoğdu, şunları kaydetti:

"Emperyalizm ve işbirlikçileri olan diktatörlerin hak ve hukuk tanımayan saldırılarına, baskı ve zulümlerine karşı tavır almak için tüm vicdan sahiplerini seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. 21. yüzyılın utanç vesikası olan başta Filistin, Suriye, Mısır, Irak, Doğu Türkistan, Filistin ve Arakan olmak üzere yeryüzündeki tüm vahşetlerin, işkencelerin, katliamların, idamların son bulması için herkesi ayağa kalkmaya davet ediyoruz. Mısır'da 'Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek' için cunta karşıtı gösteri yapanların idam cezası verilmesini de kınıyor, uluslararası arenayı yargısız infaza karşı ortak bir eylem planı belirlemeye davet ediyoruz."

 

-Ankara ve İstanbul'da çeşitli etkinlikler düzenlenecek

Memur-Sen, 3 dilde afiş hazırladığı "14 Ağustos Dünya Rabia Günü" dolayısıyla Genç Memur-Sen öncülüğünde alanlarda olacak. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere 81 il ve 300'ün üzerinde büyük ilçede meydanlarda olunacak.

 

Genç Memur-Sen Ankara'da Abdi İpekçi Parkında etkinlikler düzenlerken, İstanbul'da Genç Memur-Sen, Genç MÜSİAD, Milli Türk Talebeler Birliği ve Genç TÜMSİAD'ın üyeleri arasında yer aldığı Gençlik Kuruluşları Birliği de çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

 

Ayrıca Genç Memur-Sen, İstanbul'da Galatasaray Lisesi önünde protesto yürüyüşü ve basın açıklaması düzenleyecek, diğer tüm üye kuruluşlarla etkinliklere destek verecek.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo