Sağlık-Sen’den Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş’e Hayırlı Olsun Ziyareti

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ve yönetim kurulu üyeleri Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanan Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ü ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.

Ziyarette Sağlık-Sen’in çalışmaları hakkında Müsteşar Gümüş’e bilgiler veren Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, sendika olarak Türkiye genelinde sağlık okur-yazarlığı çalışması başlattıklarını ve bu çalışma ile toplumdaki sağlık okur-yazarlığı oranının, sağlık okur-yazarlığına etki eden faktörlerin ve okur-yazarlık oranı ile sağlık düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve sağlık-okuryazarlığı oranının artırılmasına yönelik politika önerilerinin yapılmasını hedeflediklerini söyledi.

SOYA projesi ile sağlığın sürdürülebilirliğine katkı sunmayı hedeflediklerini vurgulayan Metin Memiş, araştırmanın sonucuna göre, Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışmalar yaparak, bilinçli bir toplum oluşturmak, sağlık hizmetinin kalitesini arttırmak ve sağlık çalışanlarının daha iyi şartlarda sağlık hizmeti sunmasını sağlayacak çalışmaların yapılabileceğini söyledi.

MEMİŞ: AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARININ NÖBET DÜZENLEMESİ YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ

Aile hekimlerinin nöbet sorununu da Müsteşar Gümüş’e ileten Genel Başkan Memiş, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemenin aile hekimliği sisteminin hizmet kalitesini ve çalışan sağlığını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Aile hekimlerine yasayla getirilen nöbet zorunluluğuyla ilgili bir an evvel düzenleme yapılarak, yapılacak çalışmada gerçekten nöbete ihtiyaç duyulması, gönüllülük ve ikametgâhın mutlaka dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Memiş, nöbet zorunluluğu uygulanacaksa da aile hekimliği çalışanlarının 17:00-23:00 saatleri arasında merkezi ASM’lerde nöbet tutabileceklerini sözlerine ekledi.

Şu anki uygulamanın kısmi olarak olumlu katkısı olmasına karşın çoğunlukla atıl insan kaynağı istihdamına yol açtığını ve hastanelere ek mali yük getirdiğine dikkat çeken Memiş, önerilerinin dikkate alınmasının söz konusu olumsuzlukları da bitireceğini söyledi.

Düzenleme ile ilgili Danıştay’da dava açtıklarını belirten Memiş, söz konusu düzenlemenin bakanlık tarafından yeniden ele alınmasını talep ettiklerini ifade etti.

Sağlık-Sen’in yaptığı çalışmaları ve bilimsel yayınlarını dikkatle takip ettiklerini belirten Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, başarılı çalışmaların devam etmesini diledi. Müsteşar Gümüş ziyaretlerinden dolayı Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ve yönetim kurulu üyelerimize teşekkür etti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo