4/B’lilerin Geriye Dönük Sigorta Prim Kesintilerinin İadesi İçin SGK İle Görüştük

657 sayılı Kanunun 4/B maddesine tabi çalışan personelin ek ödemelerinden de sigorta prim kesintisi yapılmakta idi. 632 sayılı KHK ile birlikte sözleşmelilerin kadroya geçmesi üzerine, ek ödemelerindeki sigorta prim kesintilerinin iadesi hususu gündeme gelmiştir.

Yapılan bu kesintinin mevzuata aykırı olduğu Maliye Bakanlığı tarafından Adalet Bakanlığı’na verilen görüşte de açıkça belirtilmiştir. Maliye Bakanlığı 02.03.2012 tarihli bu görüşünde 4/B sözleşmeli personele verilecek ek ödemeden sigorta prim kesintisinin yapılmaması gerektiğini belirtmiş ve Adalet Bakanlığı bu görüşe uyulması gerektiğini 27.09.2012 tarihli yazısı ile duyurmuştu.

Sendikamız da Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan ve 4/B’den kadroya geçen personelin geriye dönük ek ödemelerinden yapılan prim kesintilerinin iadesi için SGK, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu aleyhine 31.01.2013 tarihinde dava açmıştı.

Son dönemde sendikamız girişimleri ile Burdur Yeşilova Devlet Hastanesinde, SGK İl Müdürlüğü tarafından geriye dönük prim kesintilerinin iade edilmesi üzerine konu yeniden gündeme taşındı.

Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Örnek bu konunun Türkiye genelinde çözülmesi ve genele matuf bir uygulama birliği sağlanması için SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Cüneyt Olgaç ile görüştü. Görüşme sonrası Genel Müdür Olgaç, SGK’nın konuyla ilgili nihai kararını 2 hafta içinde verebileceğini belirtti.

SENDİKAMIZIN SGK'YA DAHA ÖNCE YAPTIĞI BAŞVURU 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo