‘İstiklal Marşı’ Birlik ve Beraberliğimizin Yol Haritasıdır

Ömrü boyunca medeniyet havzamızın birliği ve dirliği için çalışan, azmin insanı İstiklal Marşımızın şairi ilim, kültür ve fikir insanı Mehmet Akif Ersoy'u İstiklal Marşı’nın kabulünün 93. yıl dönümünde rahmetle anıyoruz.

Memur-Sen olarak, İstiklal Marşımızı, Akif’imizi ve onun ideallerini yaşamak, nice 93 yıllar yaşatmak, elbette asli sorumluluklarımızdan biridir. Bu coğrafyanın her yöresinde Akifler ve Asımlar’ın yetişmesinde, en önemli sorumluluğun bizim omuzlarımızda olduğunu bilerek hareket edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Mehmet Akif Ersoy bizlere sonsuza kadar yaşayacak bir şiir armağan etmiştir. İstiklal Marşı bizim en büyük milli mutabakat metnimizdir.  Hepimize armağan edilen bu görkemli eser, adeta yeniden yola çıkan bir milletin yol haritası niteliğindedir.

İstiklal Marşı, geçmişten kopmadan, geleceğe uzanan nizamın yol haritasıdır. “Uçsuz bucaksız”, “iç içe geçmiş dünyaların” simgesel anlatımıdır. Adanmışlığın ve kahramanlığın edebî ve ebedi anıtıdır. Birlik ve beraberlik idealimizi en güzel biçimiyle vurgulayan bu eşsiz marşın her bir kıtasını, her bir dizesini kalbimizin derinliklerinde hissediyoruz.

Tarihsel bir doku üzerine kurulan İstiklâl Marşı'mızın, ebediyete kadar sürmesini dilerken, Akif’in diliyle, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyerek, milli şairimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo