Üniversite Hastanelerinin Sorunları Tartışılıyor

Sağlık-Sen tarafından ‘Üniversite Hastaneleri Çalıştayı’ düzenlendi. YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Durmuş Günay’ın da katıldığı çalıştay, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in konuşması ile başladı. Sağlık-Sen’in, hizmet koluna yönelik her alanda sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yaptığını söyleyen Metin Memiş, bugün yaptıkları çalıştay ile de üniversite hastaneleri ile hastanelerde görev yapan kamu görevlilerinin sorunlarını ele alarak çözüme kavuşturmak istediklerini kaydetti. Üniversite hastanelerinde görev yapan her meslek grubundan temsilcinin katıldığı çalıştayın bu açıdan da büyük önem taşıdığını ifade eden Memiş, Sağlık-Sen olarak sorunların çözüme kavuşturularak, çalışan memnuniyetini artırıcı uygulamaların hayata geçirilmesi için mücadele ettiklerini dile getirdi.

Burada konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Durmuş Günay, gerçekleştirilecek çalıştayın sorunların tespiti açısından önemli olduğunu ifade etti. Hem bilgilenmek, hem de katkı sunmak için çalıştaya katıldığını kaydeden Günay, çıkacak sonuçları önemsediğini kaydetti.

Çalıştay kapsamında akademisyenler, asistanlar, sağlık hizmetleri sınıfı çalışanları ile genel idare hizmetleri, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları olarak gruplara ayrılan katılımcılar, sorunlarını dile getirecek ve çözüm önerilerini sunacak.

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ TARTIŞILACAK

 

Üniversite hastanelerinin geleceğinin de konu edildiği çalıştayda, hastanelere yönelik konu başlıkları da 4 maddede toplandı. Hastanelerin sorunlarına yönelik oluşturulan konu başlıkları ve içerikleri ise şu şekilde: Mali konularla ilgili sorunlar (Döner sermaye ile ilgili sorunlar, Maaş ve maaşı oluşturan katsayılar ile ilgili sorunlar), Özlük hakları ile ilgili sorunlar (Atama ve nakil sorunları, Görevde yükselme ve unvan değişikliği sorunları, Keyfi rotasyon uygulamaları), Diğer özlük hakları sorunları(Fiili hizmet süresi zammı, intibak, derece-terfi vb.), Mesleki sorunlar, Çalışma koşulları ile ilgili sorunlar (Şiddet, altyapı eksikliği vb.), Yönetsel sorunlar ve Üniversiteler arasındaki uygulama farklılıkları.

Düzenlenen çalıştaya YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Durmuş Günay’ın yanı sıra Türkiye genelinden üniversite hastanelerinin her kademesinde görev yapan çalışanlar katılıyor.

Çalıştay sonrası hazırlanacak rapor kamuoyuna açıklanacak ve raporda yer alan konuların çözüme kavuşturulması için gerekli çalışmalar yapılacak.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo