Bosna Dayanışma Grubuna Destek Verdik

Hollanda'nın Bosna Barış Gücü'ndeki askerlerine madalya vermesine tepki gösterdiği protesto eylemine katıldı. Eylemde, Hollanda hükümetinin Bosna savaşında barış gücü olarak görev yapan Hollandalı askerlere madalya vermesine tepki gösterilerek, Hollanda hükümeti sloganlarla protesto edildi. 
Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan grup, 'Kahrolsun Hollanda, Müslüman Bosna', 'Vahşete madalya, şerefsiz Hollanda' sloganları attı. Daha sonra grup adına bir açıklama yapan Ercan Şen, ''Üç gün içinde Srebrenica'da yaşları 12 ila 80 arasında değişen 12 bin sivil hunharca katledildi. Bu olay normal şartlarda sadece faillerini ve karar vericilerini değil, topyekûn bir milleti utancından yerin dibine sokacak mahiyettedir. Bu milletin sonraki nesilleri ise, Srebrenica'yı her hatırlayışlarında başlarını yere eğmelidirler. Oysa bugün, katliamdan onbir buçuk yıl sonra Hollanda hükümeti, sözkonusu insanlık suçunu işleyenlere madalya veriyor. Bu hangi akla, vicdana, akla, izana, anlayışa sığar'' dedi. 
Ellerinde ''İnsanlık sizden utanç duyuyor'', ''Soykırım yardakçılığı madalyası'', ''Bravo Hollanda en dibe ulaştın" yazılı dövizler taşıyan grup, bir süre eylemine devam ettikten sonra dağıldı. 
Hollanda Büyükelçiliği önündeki eyleme çok sayıda sivil toplum kuruluşu da destek verdi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo