Genel Başkan Mahmut Kaçar YÖK Başkan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan İle Görüştü

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR ve Yönetim Kurulu üyeleri 07 Nisan 2008 tarihinde YÖK Başkanı Sayın Prof.Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN ile başta üniversite hastanelerinde çalışan sağlık çalışanlarının sorunları olmak üzere genel olarak sağlık çalışanlarının sorunlarını görüştüler.

 

Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, Genel Başkan Mahmut KAÇAR, şu konulara değindi;

 

1- Üniversite hastanelerinde görev yapan personellerden sadece öğretim görevlileri performans katkı payından faydalanırken, aynı kurumda görev yapmakta olan diğer sağlık çalışanları performans katkı payı almamaktadır. Tüm çalışanların ortak emeği ile verilen hizmet sonucu elde edilen katkıdan sadece öğretim görevlilerinin yararlanması aynı kurumda çalışanlar arasında çalışma barışını bozmaktadır.

 

2- Üniversite hastanelerinde 4/B statüsünde istihdam edilen personeller döner sermaye ek ödemesi, performans katkı payı ve nöbet ücreti gibi haklardan faydalanamamaktadır. Bu uygulamalar neticesinde yaşanan mağduriyetler sebebiyle üniversite hastanelerinde çalışan birçok sağlık çalışanı işinden ayrılarak başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere başka kurumlara geçmeye çalışmaktadır. Üniversite hastanelerinde başta hemşire olmak üzere yardımcı sağlık personeli açısından ortaya çıkan personel açığı, sağlık hizmetlerinin sunumunda aksaklıklara sebep olmaktadır.

 

3- Üniversite hastanelerinde görev yapmakta olan genel idare hizmetleri, yardımcı sağlık hizmetleri ve teknik hizmetler personeline nöbet ücreti ödenmemektedir.  İş yoğunluğu nedeni ile izin kullanamayan bu hizmet gruplarındaki personel için nöbet ücreti ödenmelidir.

 

4- Yükseköğretim Kurumları Görevde Yükselme Sınavı Yönetmeliği iki yıl önce yayınlanmasına rağmen, birçok üniversite hastanesinde henüz Görevde Yükselme Sınavı yapılamamıştır. Mevzuat ile ilgili olarak yapılan düzenlemelere bağlı olarak üniversite hastanelerinde Görevde Yükselme Sınavlarının bir sisteme bağlı olarak yapılması konusunda çalışmalara önem verilmelidir.

 

5- Önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkı verilmesi ile ilgili olarak daha önce Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ nın Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ile bağlantıları olmuştur. Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan onbinlerce önlisans mezunu sağlık çalışanı için de lisans tamamlama hakkının verilmesi eğitim seviyesinin yükseltilmesi açısından önemli katkı sağlayacaktır.

 

Yapılan görüşme sonunda YÖK Başkanı Sayın Prof.Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN, Sağlık-Sen tarafından kendisine iletilen talepler ile ilgili olarak;  

 

1-     Üniversite hastanelerinde görev yapan tüm personellerin performans katkı payından faydalanması ve

2-     Üniversite hastanelerinde 4/B statüsünde istihdam edilen personellerin döner sermaye ek ödemesi, performans katkı payı ve nöbet ücreti haklarından faydalanması

konuları ile ilgili olarak en kısa sürede Maliye Bakanlığı ile görüşeceğini ve ayrıca, önlisans mezunlarının lisans tamamlamaları konusunda da Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ile temasa geçeceğini açıkça ifade etti. Yukarıda belirtilen konular üzerinde önemle duracağını belirten ÖZCAN, gelişmelerle ilgili olarak Sağlık-Sen İle diyalog halinde olacağını belirtti.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR ayrıca, YÖK’ ün sağlık kurumları işletmeciliği mezunları için sağlık hizmetlerinde bir üst öğrenim sayılması konusunda almış olduğu karar ile ilgili olarak memnuniyetlerini ve teşekkürlerini iletti. Son dönemlerde gündemde olan üniversitelerdeki eğitim özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması konusundaki Anayasa değişikliği çalışmalarında YÖK’ ün sergilemiş olduğu demokratik tavır için de teşekkürlerini ileten KAÇAR, demokratik değerlere sahip çıkan, önemseyen her türlü adımda kendilerine destek olacaklarını ifade etti.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR ve yönetim kurulu üyeleri, başta üniversite hastanesi çalışanlarının sorunları olmak üzere sağlık çalışanlarının sorunları noktasında kendilerine göstermiş olduğu yakın ilgi ve alakadan dolayı tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına YÖK Başkanı Sayın Prof.Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN’ a teşekkür etti.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo