Genel Başkan Mahmut KAÇAR 2. Ulusal Sağlık Kurultayına Katıldı

Sağlık Bakanlığına bağlı SAYED (Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneği)’nin düzenlediği 9-13 Nisan 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2. Ulusal Sağlık Kurultayı’nda Sağlık Bakanlığından üst düzey yetkililer, sağlık sektörü ile ilgili çalışan sivil toplum temsilcileri ve sağlık sektörünün farklı kolları bir araya geldi. Kurultayda; sağlık problemlerinin yanı sıra çözüm önerileri ve farklı bakış açıları değerlendirildi.

 

Katılımın yüksek olduğu kurultayın ilk gününde söz alan Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR; sağlık hizmet kolunda sendika idare ilişkileri ve çalışanların yönetime katılımı hakkında bir konuşma yaptı. Konuşmasında sivil toplum çalışmaları, kamu çalışanları ve sendika ilişkileri ayrıca çalışanların yönetime katılımlarıyla ilgili önemli noktalara değindi. Sağlık hizmet kolunda çalışanlara yönetim bazında verilecek değerin sağlık çalışanlarına huzurlu bir çalışma ortamı hazırlayacağından meşakkat isteyen sağlık hizmeti sunumunun daha kaliteli olacağını belirtti. Bu nedenle, sağlık çalışanlarına yapılan maddi manevi yatırımın aslında doğrudan sağlık sektörüne yapılmış bir yatırım olacağını vurguladı. KAÇAR: “ Çalışanların kendisi ile ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olması gerekmektedir. Bunun yolu, sağlık çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirmelerden geçmektedir. Bu sayede insanlarımıza etkili ve verimli sağlık hizmeti sunulabilecektir.

Son yıllarda Döner Sermaye Komisyonu, Hasta Hakları Birimi ve Disiplin Kurullarında sendika temsilcisine yer verilmesinin önemli olduğunu ancak yeterli değil.

Sağlık-Sen olarak; idarecileri sürekli karşı taraf olarak algılayan, muhalefet eden, çözüm üretmektense yalnız sorunları ileten anlayış yerine idare ile diyalogu, iletişimi önemseyen sendikal bir anlayışa sahibiz.

Sağlık hizmetinin bir ekip çalışması olduğu gerçeği unutulmadan hasta hakları yanı sıra çalışan haklarına da dikkat edilmesi, 70 Milyon insanımıza verimli bir sağlık hizmeti olarak geri dönecektir.”dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR Konuşmasının sonunda SAYED’i böyle bir organizasyondan dolayı kutladı.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo