4-B’lilerin “Askerlik Düzenlemesi” Bir An Önce Sonuçlanmalıdır

 

4/B sözleşmeli personelin hizmet sözleşmesinde askerlik dönüşü tekrar işe başlamalarına dair herhangi bir hüküm yer almadığını hatırlatan Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR, 4/B’lilerin askerlik sonrası işlerine yeniden dönemediklerini; Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının mevzuat değişikliğini uygun görüş beyan etmiş olduğunu belirterek, “Sağlık Bakanlığı tarafından 01.05.2008 tarihinde başbakanlığa konu hakkında gerekli düzenlemenin yapılması için yazmış olduğu yazının üstünden 2 ay geçmiş olmasına rağmen hâlâ daha bir sonuç elde edilememiştir.” dedi.

 

Askerlik dönüşü işe başlamada süre uzadıkça 4/B’lilerin sıkıntısının daha da arttığını söyleyen Genel Başkan Mahmut KAÇAR, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanımız Sayın Recep AKDAĞ’ın 4/B’lilerin durumuna ilişkin gerekli düzenlemenin yapılmasının talebinde bulunduğu 1 Mayıs’a kadar 22 idari dava açılmış ve bu mahkemelerin tamamı 4/B sözleşmeli sağlık çalışanlarının lehine sonuçlanmıştır. 1 Mayıs 2008 tarihinden itibaren çok sayıda bireysel dava açıldı, açılmaya da devam ediyor. 4/B sözleşmeli sağlık çalışanları, askerlik dönüşü akıbetlerinin ne olacağına ilişkin sıkça sendikamızdan bilgi istemekte, vatani görevlerini yapmaya giderken huzurlu gitmek istemektedirler. Ki bu onların en tabii hakları, devletin de bu konuda teminat vermesi en doğal görevidir. Talebin haklılığı ve masumiyeti nedeni ile Başbakanlıktan gelecek yanıtın olumsuz olmayacağı kanaatini taşıyor olmakla beraber çalışmaların ivedilikle sonuçlandırılarak tüm sözleşmeleri sağlık çalışanlarını mutlu edecek kararın bir an önce çıkması gerekmektedir.”

 

Sağlık-Sen olarak 4/B sözleşmeli sağlık çalışanları adına çok sayıda bireysel ve bir genel dava açıldığını da hatırlatan Genel Başkan KAÇAR, 07.09.2007 tarihinde Sağlık-Sen adına sendika avukatları tarafından açılan genel davanın Ankara 3. İdari Mahkeme’de devam ettiği, sendika avukatlarının 14.07.2008 tarihinde yapılacak duruşma için hazırlıklarını tamamladıkları bilgisini verdi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo