Memur-Sen Toplu Görüşmeler Öncesi Sayın Başesgioğlu İle Görüştü

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU, Memur-Sen Genel Sekreteri/Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR, Genel Teşkilatlanma Sekreteri Ahmet YILDIZ, Genel Mali Sekreter Yusuf YAZGAN, Genel Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Halit ORTAKÖY, Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Hacı Bayram TONBUL ve Genel Eğitim ve Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet KAYTAN, toplu görüşmeler öncesi Devlet Bakanı Murat BAŞESGİOĞLU ile görüştü.

 

KAÇAR: İDARİ GÖREVLERE ATANMADA 5. VE 6. BÖLGE ÇALIŞMA ŞARTI KALDIRILMALI

 

Memur-Sen Genel Sekreteri/Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR, Başbakanlıkta gerçekleşen görüşmede genel toplu görüşme taleplerin yanı sıra Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmeliğin Ek-1. maddesinde geçen, müdür ve müdür yardımcısı kadrolarına atama yapılabilmeleri için 5. ve 6. Bölgelerde en az 4 yıl görev yapma şartının kaldırılması gerektiğini söyledi.

Genel Başkan KAÇAR konu ile ilgili olarak Sağlık-Sen’in talebini Toplu Görüşmelerden Sorumlu Devlet Bakanı Murat BAŞESGİOĞLU’na iletti.

Genel Başkan KAÇAR, “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmeliğin Ek 1. maddesinde müdür-müdür yardımcısı kadrosuna atanabilmek için 5. ve 6. bölgelerde en az 4 yıl çalışma ya da 2 yıl idareci olarak görev yapmış olma mecburiyeti bulunmaktadır. Bu şarttan dolayı özellikle 1. 2. 3. ve 4. bölgelerde görev yapan personelin bulundukları yerlere asaleten atanabilmeleri imkânı bulunmamaktadır. Bu da, şu anda birçok idari görevin, görevlendirme ile veya vekâlet ile yürütülmesine sebebiyet vermektedir. Sağlık gibi çok önemli kararların alındığı, özellikle idareci pozisyonunda birçok önemli mali yükümlülükler getiren işlemlerde imza atan idareci arkadaşlarımızın hala görevlendirme ile veya vekâleten görevini yürütüyor olması hem motivasyonu bozmakta hem de arkadaşlarımızın işlerine yoğunlaşamamasına sebebiyet vermektedir. Neticede ortaya bir mağduriyet çıkmaktadır. Bu bağlamda bir an önce Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmeliğinin ilgili maddesinin değiştirilerek müdür ve müdür yardımcısı kadrolarına atanabilmeleri için, 5. ve 6. bölgelerde en az 4 yıl görev yapma şartı kaldırılmalıdır.” diye konuştu.

 

GÜNDOĞDU: ÇALIŞANIN ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU da Devlet Bakanı Murat BAŞESGİOĞLU’na memurların talep ve beklentilerini iletti. Geçen yıl gerçekleşen toplu görüşme müzakeresi, sonuçları ve uygulamalarından memnun olmadıklarını dile getiren GÜNDOĞDU, enflasyon hesaplamasında TÜİK’in verilerinin mutfak enflasyonunu karşılamadığını dile getirerek, “Memur maaşlarına yapılan yüzde 3.96’lık artış en az yüzde 9 olmalıydı. Denge tazminatlarının 136 YTL’si ödendi ve 2009 yılının sonuna kadar da 450 YTL’ye tamamlanacaktı. Şimdi ek ödeme yetkisi Bakanlar Kuruluna verildi ve süre 2011’e uzatıldı. Kime ne kadar ek ödeme verileceği belirsiz. En önemlisi bize yapılacak bir iyilik söz konusuyken bize haber verilmiyor.” dedi. Toplu görüşme masasında çalışanların hukukunu korumak için her türlü girişimde bulunacaklarını söyleyen Genel Başkan GÜNDOĞDU “Çalışanların alın terinin karşılığını almak istiyoruz” dedi.

 

Eşit işe eşit ücret kapsamında 15 Ağustos’ta uygulanacak ek ödeme zammı basına yansıdığı şekilde yapılırsa hizmetlilere verilecek 5 puanın (25 YTL) yetersiz olduğunu belirten GÜNDOĞDU, hem ücretler arasındaki makasın daralması hem de en düşük ücreti alan kesim olan hizmetlilerin kısmen de olsa rahatlatılması için 5 puanlık artışın en az 10 puan olarak uygulanmasını önerdi.

 

BAŞESGİOĞLU: EK ÖDEMELERDE ARTIŞ, YÜZDE 200’Ü GEÇMEYECEK

 

Devlet Bakanı BAŞESGİOĞLU ise 15 Ağustos’tan geçerli olmak üzere kadro unvan durumlarına göre en yüksek devlet memuru aylığının ek gösterge dahil yüzde 200’ünü geçmeyecek şekilde ek ödemelerde artış yapılacağını bildirdi. BAŞESGİOĞLU şöyle devam etti: “Kime ne kadar ek ücret verileceği kararı alındıktan sonra en geç 4 yıl içinde bu ek ödemeler tamamlanarak maaş farkları kapanacak. Denge tazminatı uygulaması devam etseydi iyileştirme Ocak 2009’da olacaktı fakat şuanda alınacak kararla Ağustos 15’ten itibaren bu iyileştirmeler memur maaşlarına yansıyacak. Türkiye büyüyor. Ekonomimiz kâr ediyor. Çalışanlarımızda bu kârdan payını alacaklar. Önemli olan çalışanlarımıza faydalı olabilmektir.”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo