Memur-Sen Heyeti Başbakan Erdoğan İle Görüştü

 

Memur-Sen Genel Sekreteri/Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR’ın da aralarında bulunduğu, Konfederasyon Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU başkanlığındaki Memur-Sen Heyeti, toplu görüşmeler öncesi Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ile görüştü. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU, Türkiye'nin geçmişte yaşamış olduğu sıkıntıların tamamının kaynağının 12 Eylül Anayasası olduğunu belirterek, Türkiye'nin tüm kesimlerini kuşatacak demokratik, uygar bir Anayasa hazırlanmasını istedi.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU, Türkiye'nin geçmişte yaşamış olduğu sıkıntıların tamamının kaynağının 12 Eylül Anayasası olduğunu belirterek, Türkiye'nin tüm kesimlerini kuşatacak demokratik, uygar bir Anayasa hazırlanmasını istedi.

 

Başbakan toplu sözleşme isteğine destek verdi

 

GÜNDOĞDU, Başbakan ERDOĞAN'dan, memurlara toplu sözleşme hakkı talep ettiklerini dile getirerek, "Yasamızın toplu görüşmeli olması dolayısıyla, 6 yıldır toplu görüşmeye oturup, Uzlaştırma Kurulu kararlarının tavsiyeden öteye gitmemesi, Anayasa'nın 90. maddesindeki çalışanlar ifadesine işlerlik kazandırmasını, işçi-memur ayrımının kaldırılmasını ve toplu sözleşme hakkının verilmesini istedik” dedi. Sayın Başbakan da bu konularda her türlü desteği vereceklerini söyledi. GÜNDOĞDU ayrıca İşçi-memur ayrımının kaldırılmasını ve 2 milyon memurun hakkını savunmayı önemsiyoruz. Enflasyona ezdirmeme kriterinin bu zamana kadar yer almasının yeterli olmadığını ilettik. Türkiye'de ortalama yüzde 4.5 büyüme var. Bu büyümeden çalışanlara da pay verilmesini talep ettik. Çalışan işçi, memur fark etmiyor, bütün herkesin verdiği vergi aynı. Biz çalışan memurlar için, ücretliler için 5 puan vergi diliminde indirim talep ettik." diye konuştu.


En az 100 YTL iyileştirme talep etti

 

Memurlara ek ödemenin gündemde olduğunu hatırlatarak, bu konuda kamuoyuna yansıyan rakamlardan memnun olmadıklarını söyleyen GÜNDOĞDU, 15 Ağustos itibariyle en az 100 YTL'den başlamak üzere iyileştirmeler yapılmasını istedi. GÜNDOĞDU, ocak ayında da yeni bir iyileştirme gerçekleştirilmesini ve 2010 yılında ''eşit işe eşit ücret'' ilkesinin tamamlanmasını önerdiklerini bildirdi.

 

GÜNDOĞDU, eşleri çalışmayan aileler için eş yardımının 77 YTL'den 120 YTL'ye çıkarılmasını, çocuk yardımının iki çocukla sınırlandırılmasının kaldırılmasını istediklerini ve bu rakamında 25 YTL'den az olmamasını istedi.

 

GÜNDOĞDU, çalışan memurlara verilen aylık promosyonlarla ilgili ödemelerin emeklilere de yapılmasını istediklerini belirterek, "Emekli Bir-Sen'in olmazsa olmaz talebidir. Emeklilere de sendika hakkı verilmesini istiyoruz." dedi.

 

Memur-Sen heyeti görüşmede ayrıca 4/B sözleşmeli sağlık çalışanlarının eş durumu, becayiş hakkı, askerlik dönüşü işe başlama ve diğer devlet memurlarından farklı olan özlük durumlarının iyileştirilmesi de talep edildi.

 

KEY hesaplarının üçte ikisinin çalışanlara verildiğini, üçte birinin haklarını henüz almadığını hatırlatan GÜNDOĞDU, "Bu konuda bir komisyon kurulmasını, konfederasyonlardan birer temsilcinin bulunmasını talep ettik. Başbakan da bununla ilgili bir çalışma başlatılacağını söyledi" diye konuştu.


 

“Oturup oturmayacağını onlar bilir”

 

"KESK'in toplu görüşme değil toplu sözleşme istediğini ve masaya oturmayacağını açıkladığının hatırlatılması üzerine GÜNDOĞDU, "Toplu görüşme yasası 7 yıldır yürürlükte. KESK de ilk 4 yıl bu yasayla masaya oturmuştu. Bu sene oturup oturmayacağını onlar bilir. Biz üç aydır hazırlanıyoruz. Elimizde veriler var, masaya bu verilerle oturacağız. Diğer konfederasyonlarla işbirliği yapıp grevli toplu sözleşmeli sendika yasasına kavuşmanın önündeki engelleri kaldırmak için hep birlikte çalışmalıyız." dedi.

 

”Taleplerimiz kabul edilmezse eylem yapabiliriz”

 

"Taleplerinizin kabul edilmemesi durumunda eylem hazırlığınız var mı?" şeklindeki soruya ise GÜNDOĞDU, "A planımız diyalog ve uzlaşmadır. Ancak taleplerimiz kabul görmezse çalışanları memnun etmeyecek kararların altına asla imza atmayız. İmza atmamak demek de alanları ve eylemleri beraberinde getirir."şeklinde cevap verdi. 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo