Acısıyla Tatlısıyla Bir Yıl Daha Geride Kaldı

Türkiye, 2013'te özgürlüklerin yanı sıra ekonomik ve sosyal kazanımlarla dolu bir yılı  geride bıraktı.  Özgürlükler ve ekonomik kazanımlar adına atılan birçok projenin hayata geçmesinde Memur-Sen'in büyük bir payı bulunuyor.  Konfederasyonumuz 2013 yılında ülkemizin hayrına olan projelere ya öncülük etti ya da destekçisi oldu. Geride bıraktığımız 2013 yılının başlangıcında Başörtüsüne ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ kampanyası başlatan Memur-Sen, bu kampanyaya 12 milyon 300 bin imzanın toplayarak özgürlüğün kapısını araladı. Toplu Sözleşme Masasında eşsiz başarılara imza atan Memur-Sen, Sivil Toplum Kuruluşu olarakda Mısır, Suriye ve dünyanın değişik yerlerinde yaşanan darbelere zulümlere sessiz kalmayarak tepki mitingleri düzenledi.  

 

Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride  kaldı.  2013 yılında ülkemizin kalkınması ve demokrasisi için birçok önemli proje hayata geçirildi. Askeri darbeler sonrası  hayata geçirilen kişisel hak ve özgürlükleri engelleyen  vesayetçi uygulamalar olmak üzere yasaklar  bir bir ortadan kaldırıldı. Özgürlükler ve demokrasi yolculuğunda atılan adımların hayata geçirilmesinde Memur-Sen önemli bir rol oynadı.  Türkiye,  2013 yılının ilk aylarında  Memur-Sen tarafından başlatılan "Özgürlük için 10 Milyon İmza Kampanyası' ile tanıştı.  Kamuda çalışan kadın memurların başörtüsüyle görev yapmasını engelleyen düzenlemenin ortadan kaldırılması için hayata geçirilen kampanyada 12 milyon 300 bin imza toplandı. Toplanan imzalar hükümete teslim edildi. Hükümetin Ekim ayında açıkladığı 'Demokratikleşme Paketi' ile yıllardır süren anlayışın ve çağ dışı yasağı ve uygulamayı başörtüsü yasağı ortadan kalktı.

 

Memur-Sen'in en önemli paydaşlarından biri olan projelerden biri ise Çözüm Süreci oldu.  Devlet tarafından yürütülen Çözüm Süreci'nde Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da 'Akil İnsanlar Heyeti'nde yer aldı. Türkiye'nin tüm illerinin gezildiği süreçte Türkiye'de 30 yıldır akıtılan kardeş kanının durdurulması için önemli  adımlar atıldı.

 

Memur-Sen,  11 hizmet kolunda ve genel yetkili Konfederasyon olarak  2 milyon 300 bin civarındaki  Kamu Görevlisi'ni yakından ilgilendiren Toplu Sözleşme'de hükümetle masaya oturdu.  Kamu görevlilerinin sosyal ve ekonomik haklarının iyileştirmesi için hükümetle zam pazarlığı yapan Memur-Sen, 2002 yılından bu yana   ilk kez taban aylığa  doğrudan alınan brüt 175 TL, net 123 TL TL zam aldı. Taban aylık zammıyla birlikte 1 Ocak 2014 yılında emekliye ayrılacak memurlar 5 bin 250 TL daha fazla emekli maaşı alacak. Ayrıca 4-C'li çalışanlara 493 TL civarında zam ve iyileştirme, Öğretmenlere eğitim-öğretim ödeneği, taban aylık zammı, eğitim-öğretim tazminatı  ve öğretim yılına hazırlık ödeneğine zam ve artış elde etti. Memur-Sen'in   kamu görevlileri için elde ettiği sosyal ve ekonomik kazanımlar Toplu Sözleşmeyle sınırlı kalmadı. Kamu görevlileri için kazanım elde etmeyi yıl boyu sürdüren Memur-Sen, Kamu Personel Danışma Kurulu  başta olmak üzere bir çok platformda kazanımlar elde etme mücadelesini sürdürüyor.

 

Türkiye'de ve dünyanın değişik bölgelerinde güzel gelişmelerin yanı sıra demokrasi dışı müdahaleler, büyük felaketlerin, savaşların, acı ve gözyaşlarının yaşandığı da bir yıl oldu. Mısır, Irak, Filistin ve Suriye gibi bazı ülkelerde yaşanan darbe ve savaşların yanı sıra dünyanın değişik yerlerindeki doğal afetler yaşandı. Memur-Sen, kurulduğu günden bu yana demokrasiden ve insan haklarından taviz verilmeden, mazlum ve mağdurun yanında olmuş, olmaya da devam edecek. Başta demokrasi dışı müdahalelerin yaşandığı coğrafyalardaki halklara destek olan Memur-Sen, yüz binlerin katılımıyla gerçekleştirdiği miting ve protestolarla Mısır, Filistin ve  Suriye'deki zulme karşı çıktı. Arakan, Bangledeş, Myanmar, Somali ve  Sudan başta olmak üzere dünyanın dört bir yanın da ihtiyaç sahibi mazlum ve mağdurlara yardım elini uzattı.

 

Kamu görevlilerinin ekmeğini ve emeğini büyütme mücadelesi veren Memur-Sen bu mücadelesini 2014 yılında da artırarak sürdürecek. Bu vesileyle yeni yılın milletimiz, ülkemiz ve insanlık için hayır ve güzelliklerle dolu geçmesini temenni ediyoruz.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo