Lisans Tamamlamayı Yeni öğretim Dönemine Yetiştirmeyi Hedefliyoruz

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan sağlık çalışanlarının beklediği lisans tamamlama konusunun önümüzdeki öğretim yılına yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Genel Merkez Yönetim Kurulu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’la yaklaşık 50 bin sağlık çalışanını ilgilendiren lisans tamamlama hakkı ve üniversite hastanelerindeki sağlık çalışanlarının başta döner sermaye olmak üzere yaşadığı sorunları görüştüler.

23 Aralık 2008 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette, Sağlık-Sen’in gündeme getirdiği, Sağlık Bakanlığı-YÖK işbirliği ile önemli bir aşama kat edilen, sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkı konusunda Sendikamızın tüm branşları kapsayan bir düzenlemenin ivedi olarak hayata geçirilmesi yönündeki talebi, Genel Başkanımız Mahmut Kaçar tarafından YÖK Başkanına iletildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da sağlık çalışanlarının lisans tamamlama hakkı konusunda çalışmaların önümüzdeki öğretim dönemine yetiştirilmesi için gayret gösterdiklerini kaydetti.

Görüşmede Sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Solak da hazır bulundu.

  

“ADİL BİR DÖNER SERMAYE SİSTEMİ ÜZERİNE ÇALIŞILIYOR”               

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, YÖK Başkanı Özcan’la görüşmelerinde üniversite hastanelerinde çalışanların yaşadığı sorunları da gündeme getirdi. Üniversitelerde döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmesi ve 4/B’li personele de döner sermaye ödenmesi konusunu 7 Nisan  2008’de gerçekleştirdikleri YÖK ziyaretinde gündeme getirdiklerini hatırlatan Genel Başkan, yapılan yasal düzenleme ile döner sermaye tavan oranlarının yükseltildiğini ve 4/B’lilere de döner sermaye ek ödeme hakkı getirildiğini, ancak yasal düzenlemeye rağmen üniversitelerde döner sermaye ek ödemeleri konusunda mağduriyetin devam ettiğini belirterek, “döner sermaye ödemelerindeki yeni tavan oranlarının tıp fakültesi hastanelerinin tümünde uygulanmaması veya farklı oranlarda uygulanması çalışanlar arasında adaletsizliğe sebep olmaktadır”  dedi.  YÖK’ün bu adaletsizliği ortadan kaldıracak düzenlemelere gitmesi gerektiğini kaydeden Genel Başkan, ayrıca döner sermaye ödemelerinde personelin alacaklarına öncelik verilmesi, performansa dayalı ek ödeme sisteminden tüm çalışanların yararlanması gerektiğini de dile getirdi.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ise, üniversite hastanelerinde çalışanların döner sermaye sisteminden kaynaklanan sorunlarının giderilmesi konusunun YÖK’ün gündeminde olduğunu, döner sermaye sisteminde adaleti sağlayacak geniş kapsamlı bir düzenlemenin hazırlıklarını yaptıklarını açıkladı.

 

YÖK BAŞKANI’NA SAĞLIK ÇALIŞANLARI ADINA TEŞEKKÜR

Sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkı, üniversite hastanesi çalışanlarının döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmesi ve 4/B’li çalışanların döner sermaye ek ödemesinden yararlanması konularını Sendikamız tarafından 7 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirilen YÖK ziyaretinde gündeme getirilmişti. Sendikamızın bu girişiminin ardından yasal düzenlemeler yapılarak, döner sermaye tavan oranları yükselmiş ve 4/B’lilere de ek ödeme hakkı getirilirken, sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkı konusunda da önemli bir aşama kaydedildi. Genel Başkan Mahmut Kaçar, bu konularda gösterdikleri gayretten dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’a sağlık çalışanları adına teşekkür ederek, içinde YÖK Başkanı’nın resmi bulunan Kütahya çinisi tabak hediye etti.

 

SENDİKAMIZDAN  YÖK’E RAPOR

Sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’la yaptığı görüşmede sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkı ve üniversite hastanelerinde çalışanların döner sermaye sorunları ile birlikte yaşanan diğer sorunları da içeren bir rapor sundu.  

 

Raporun tamamını okumak için tıklayın

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo