Konfederasyonumuz Memur-Sen’in 2009 Yılı Mesajı

 

Memur-Sen Konfederasyonu Yönetim Kurulu, aynı haftaya rastlayan Hicri ve Miladi Yılbaşı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Yeni yıl mesajında şu görüşlere yer verildi:

 

 

Ekonomik kriz nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi 2009 yılının ülkemizde de zor geçeceği görülmektedir. Ancak 2009 yılında muhtemel sıkıntılarla başa çıkabilmek için başta siyaset olmak üzere tüm kurumların kısır tartışmaları ve çekişmeleri arkada bırakarak hizmete ve üretime odaklanması gerekmektedir. Bu noktada korku ve paniğe kapılmadan, ekonomiyi canlandırma paketleri ve sosyal paydaşların birikimlerinden yararlanarak 2009 yılını kazanç yılına çevirebiliriz. Bunun için 2009 yılının ilk çeyreğinde herkes elini taşın altına koymalı, yoğun bir çalışma yürütülerek büyüme devam ettirilmelidir.

Türkiye’nin 2009’un ilk çeyreğinde uygulayacağı performans çok önemlidir. Siyaset, ekonomi bürokrasisi, iş dünyası,  sendikalar ve sivil toplum  el ele vererek  2009 yılının ilk çeyreğinde büyümenin devam etmesini sağlayabiliriz. Böylelikle 2009 yılını zor ve kayıp bir yıl olmaktan kurtarır, herkesin kazandığı bir yıla dönüştürebiliriz.

İşadamları 2007 ve 2008 karlarını yatırıma dönüştürmelidir. Fabrikaların çarkları durdurulmamalı, bacalar tütmeye devam etmelidir. Hükümet, ekonomiyi canlandırma paketleri açıklayarak piyasaya moral vermeli, işadamlarını yatırıma teşvik etmelidir.  Merkez Bankası faiz indirimini sürdürmelidir. En önemlisi ‘her şey üretim için’ deyip seferberlik ilan edilmelidir.

KRİZ KARŞI SOSYAL RESTORASYON GEREKLİ

Krize karşı mücadelede ekonomik restorasyon kadar sosyal restorasyon da önemlidir. Bu noktada, krizin faturası çalışanlara ve dar gelirli halkımıza yüklenmemelidir. Aksine memurların, işçilerin, asgari ücretlilerin, emeklilerin ve öğrencilerin satın alma güçleri ve gelirleri artırılarak alış verişin canlı tutulması sağlanmalıdır. Bu kapsamda kamu çalışanlarının 2008 yılından alacağı olan yüzde 5 enflasyon farkı Ocak’ta ücretlere yansıtılmalıdır.

            Ülke olarak moralimizi bozmamalı, krizi fırsata çevirmek için ne yapılması gerekiyorsa o yapılmalıdır. Memur-Sen olarak, sosyal paydaş sorumluluğuyla krizden çıkışın yol haritalarını ortaya koymaya, bunları siyasi iktidarla, bürokrasiyle ve kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz. Diyalog kapılarının açık olması krizi el ele, gönül gönüle, omuz omuza atlatmamızı sağlayacaktır.

            2009 “YENİ ANAYASA YILI” OLMALI

Türkiye’deki krizlerin temel nedeni toplumun ve dünyanın gerisinde kalan 82  Anayasa’sıdır. Bu nedenle 2009 yılının ‘Yeni Anayasa Yılı’ ilan edilmesini istiyoruz. 2009 yılında mutlaka demokrasiden, insan haklarından, özgürlüklerden yana bir  Anayasa yapılmalıdır.  Yeni Anayasa kapsamında, kamu çalışanlarına da grevli ve toplu sözleşmeli sendikal haklar tanınmalıdır.

“ORTADOĞU’DA AKAN KAN DURMALI”

İnsanlık alemi, yeni yıla İsrail’in insanlık dışı terör saldırılarının gölgesi altında girmektedir. Filistin topraklarında yüzlerce Filistinli bu saldırılarda şehit olmuştur.

Gazze’de yağdırdığı bombalarla çoluk çocuk onlarca masum insanı katleden işgalci İsrail, başta İslam Alemi olmak üzere tüm insanlığın nefretini kazanmıştır.Dünyanın tek terörist devleti olan İsrail’in  masum Gazze halkına yönelik saldırısını lanetliyor ve  şiddetle kınıyoruz.

Medeniyetler ittifakından bahseden, dünya barışı ve özgürlük çağrıları yapan batı dünyasının sahte yüzü, İsrail’in gerçekleştirdiği katliamlara sessiz kalmasıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bir taraftan barış deyip diğer taraftan masum insanları katleden İsrail’in terörist yüzünü artık bütün dünya görmelidir.

Başta hükümetimiz olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletiyle, İsrail’in terörist eylemlerine karşı her türlü tepkiyi ortaya koymalıdır.

Memur-Sen Konfederasyonu olarak insanlık suçu işleyen İsrail’in gerçekleştirdiği katliamların son bulması, yeni yılın barış, huzur, bereket ve esenlik getirmesini diliyor, başta kamu  çalışanları ve milletimiz olmak üzere tüm insanlığın yeni yılını kutluyoruz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo