Vekil Ebe ve Hemşirelere Döner Sermaye Hayırlı Olsun

 

Sendikamızın vekil ebe ve hemşirelerin döner sermaye alması konusunda elde ettiği hukuk zaferinin ardından Bursa ilinde çalışan vekil ebe ilk kez döner sermaye ek ödemesini aldı.

Sendikamızın vekil ebe-hemşirelerin döner sermaye alabilmesinin yolunu açan hukuk zaferinin ardından davası sonuçlanan ilk vekil ebe döner sermayesine kavuştu.

Yaklaşık 5000 vekil ebe ve hemşireyi ilgilendiren bu kazanım, Sendikamızın vekil ebe ve hemşireler adına verdiği hukuki mücadele sonucu elde edildi.

 

Sendikamız Hukuk Bürosu avukatları; yaklaşık 150 vekil ebe ve hemşire için, 2008 yılı Eylül ayında dava açmıştı. Mahkeme 2 Aralık 2008 tarihinde verdiği kararında, gerek 209 Sayılı Döner Sermaye Kanununda, gerekse döner sermaye ek ödeme yönetmeliğinde vekil ebe ve hemşirelere ek ödeme yapılmasını kısıtlayan bir hüküm olmadığına vurgu yapmıştı. Ayrıca 657 Sayılı Kanununun175.Maddesinde belirtilen “Açıktan vekil olarak atananların memurlara tanınan haklardan yararlanır” hükmüne de atıf yapılan Mahkeme kararında, “vekil ebe ve hemşireler de memurlar gibi döner sermaye ek ödemesinden yararlandırılmalıdır” denilmişti.

 

HAYIRLI OLSUN

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mahkeme kararının ardından vekil ebenin ilk döner sermayesini almış olmasından duydukları memnuniyeti ifade ederek şunları söyledi:

 “Vekil ebe ve hemşireler sağlık hizmetleri sınıfının en mağdur kesimini oluşturmaktadır Bir çok özlük hakkından yararlanamadıkları gibi döner sermaye ek ödemesi de alamıyorlardı. Sendikamızın verdiği hukuk mücadelesi sonunda elde edilen bu kazanım, hizmet sendikacılığı anlayışıyla sağlık çalışanlarının sorunlarına odaklanan Sağlık-Sen için gurur verici bir gelişmedir. Tüm vekil ebe ve hemşirelere hayırlı olsun”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo