Onun Rehberliğine Bugün Daha Fazla Muhtacız

 

Yüce Allah’ın “ And olsun ki size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir. Tevbe /128” ayetiyle anlattığı, şefkatin, merhametin, barışın, adaletin ve güzel ahlakın timsali, kainatın efendisi Hz. Muhammed (S.A.V)’in insanlık alemini nurlandıran kutlu doğumunun 1438. sene-i devriyesini idrak etme gayreti içindeyiz.

Onun doğumundan, çocukluğuna, gençliğinden, peygamberliğine ve ebediyete göç edişine kadar sürdürdüğü hayat çizgisi; insanlara; hem dünyada, hem ukbada saadet ve güven içinde olabilmenin reçetesini göstermektedir.

1438 yıl önce kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, Allah’ın yarattığı en şerefli mahluk olan insanların köle pazarlarında alınıp satıldığı, hakkın ve adaletin, güçlüye göre şekillendiği bir zülüm düzeni yaşanıyordu.

O günlerde dünyaya hakim olan emperyalist zülüm düzeninin uzun soluklu olmayacağı, peygamberimizin doğduğu dakikalarda işaretlerini vermeye başlamıştı. Yüce Allah, onun doğumu anında yarattığı mucizelerle, yer yüzüne, zulme rıza göstermeyecek, bir eline güneşi, diğer eline ayı verseler, insanların saadete ve kurtuluşa davet eden davasından vazgeçmeyecek bir iradeyi gönderdiğini anlatıyordu.

Renk ayrımını, ırk ayrımını, köleliği ortadan kaldıran bir eşitlik düzenine insanları davet eden bu sarsılmaz irade karşısında zulmun yıkılmaz sanılan kaleleri kum taneleri gibi savrulup yok oluyordu. Onun insanları davet ettiği düzen; inanç özgürlüğü, yönetilenlerin tercihlerine değer verme, komşuluk hakkı, kadın hakları, çocuk hakları, hayvan ve bitkilerin hakları gibi içinde barındırdığı birçok ilkeyle, bugün bile insanlık aleminin idrakini aşan bir çağlar üstülüğe haizdir.

İnsanlığın iftihar tablosu efendimiz, doğumundan ebediyete irtihaline kadar geçen mübarek hayatlarının her evresinde söz ve fiilleriyle, zulme karşı verdiği mücadele ile tüm insanlığa rehber olmuştur.

Onun mesajının yeterince idrak edilmediği günümüz dünyasında ise, zulüm var, kan var, katliam var. Batının sözde medeniyetinin insanlığı felakete götüren hırsları var. Ve ne yazık ki, zulmün hükümferma olmasına en zayıf perdeden ses çıkaran, bir İslam alemi var. İşte bu nedenledir ki bugün peygamberimizin rehberliğine İslam ve insanlık alemi her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

İnsanlığın bugün içinde bulunduğu buhranların ona ağır geleceğini bizzat Kur’anda bize bildiren Yüce Allah’ın o şefkat ve merhamet peygamberine layık bir ümmet olabilmek için onu daha iyi tanımalı, bu günümüzü olduğu kadar geleceğimizi de aydınlatan mesajını en doğru biçimde anlamaya gayret etmeli ve onu gelecek nesillere layıkıyla anlatmaya çalışmalıyız.

 

Bu vesile ile Alemlerin efendisi , şefkat ve merhamet peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V)’nin doğumu münasebetiyle idrak ettiğimiz Kutlu Doğum Haftası’nın, Ülkemiz, İslam alemi ve insanlık üzerinde, adalet ve barış rüzgarları esmesine vesile olmasını diliyoruz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo