Memiş: Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Verilmelidir

Trabzon’da düzenlenen konferansta konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, vatandaş ve hasta memnuniyet oranının 2013 yılında yüzde 70’e çıktığını belirterek, sağlık çalışanlarına hak ettikleri özlük haklarının verilmesi gerektiğini söyledi.

Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde ‘Sağlıkta Şiddet Nedenler, Çözümler’ adlı konferans düzenlendi. Konferansa Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in yanı sıra Trabzon Vali Yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa Kasapoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Trabzon Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Yakup Aslan, sağlık çalışanları ve akademisyenler katıldı.

Konferansta bir konuşma yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 2012 yılında vatandaşların 1.8 defa sağlık hizmetlerine ulaşabilirken, 2013 yılı itibariyle 8.2 defa sağlık hizmetine ulaşmaya başladığını kaydetti. Memiş, vatandaş ve hasta memnuniyeti 2002 yılında yüzde 39’larda iken bugün itibariyle yüzde 70’e çıktığını belirterek şöyle konuştu: "Ama görüyoruz memnuniyet artmışken, sağlığı iletişim artmışken sağlık çalışanlarının mesleki saygınlığının azaldığını sağlıkta şiddet olaylarının arttığını ve sağlık çalışanlarını mesleki bir tükenmişliğe başlandığına maalesef şahit oluyoruz. İrdelenmesi gereken noktanın bu olduğunu düşünüyorum. Yüzde 39’larda olan memnuniyet oranının yüzde 76’lara çıktığı bir dönemde nasıl ki şiddet olayları artar. Elbette toplumsal şiddete baktığınız zaman şiddetin toplumsal anlamdaki artışını görüyoruz. Son dönemlerde maalesef sağlık çalışanlarını ölüme getirebilecek kadar şiddet olaylarının arttığını görüyoruz. Şiddet artmıyor deşifre oluyor denildi, kaydınız var mı dediğimizde şayet hiçbir kayıt ortaya çıkmadı. Şiddet kayıt altına alınmaya yeni yeni başladı.” 

Yapılan araştırmaya göre, 10 sağlık çalışanından 8’inin şiddete maruz kaldığını vurgulayan Memiş, şunları söyledi: “Sağlıkta dönüşüm sürecinde açıkçası bizim ihmal edildiğini düşündüğümüz iki önemli konu var. Birincisi, sağlıkta personel konuları, personel istihdamı konusundaki politikalar, ikincisi de sağlık okur-yazarlığı ile ilgili bir çalışma yapılmamış olmasıdır. Bilinçli sağlık hizmeti alınması noktasında maalesef bugüne kadar çok ciddi bir çalışma yapıldığını göremedik. Hem sağlığın geleceğini, sağlığın sürdürebilirliğini olumsuz etkileyecek hem de sağlıkta dönüşümün en önemli mimarları olan sağlık çalışanlarının eğer bu gidişle bundan sonraki süreçte artık bu sistemin gitmesinde yorgun düşeceğini görüyoruz. Bu açık ve net olarak görülmektedir."

Yaptıkları bir araştırmaya değinen Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü: "sağlık çalışanlarının 23.95 puanlık bir tükenmişlik içinde olduğunu görüyoruz. Toplumsal sorunlarla karşı karşıya olan polislerin tükenmişlik oranı 25.80 puan. Neredeyse polislerle aynı tükenmişlikte olan sağlık çalışanları var. Şiddetle ilgili yapmış olduğumuz bir çalışma var. Sağlık çalışanlarının yüzde 86’sı işyerine giderken şiddet görme endişesiyle gittiğini ifade etmiş. 10 sağlık çalışanından 8'i çalışma hayatında bir defa da olsa şiddete uğramış. "Şiddete karşı nasıl davranacağınız noktasında eğitim aldınız mı" sorusunu sorduğumuz da bu oran en fazla Karadeniz Bölgesi’nde çıkıyor ki yüzde 50 bir oran. Çalışanlara "çalıştığınız kurumda güvenlik tedbirlerinin yeterli olduğunu düşünüyor musun" diye sorunca en çok Karadeniz Bölgesi’nde "evet düşünüyoruz" yanıtı geldi. Aslında sağlık çalışanlarına şiddetin sadece hasta ve hasta yakınlarından geldiğini görmüyoruz yaptığımız bir araştırmada sağlık çalışanlarını sizi en çok kızdıran şey nedir diye sorulduğunda adaletsiz yöneticiler cevabı verilmiş. Bundan sonraki süreçte idarecilerimizin sağlık çalışanlarına karşı uygulandıkları psikolojik şiddetin artık bundan sonraki süreçte son bulması en önemli temennilerimizden birisidir.” 

Bütün mesleklerde yıpranma payı olduğunu ancak sağlık çalışanlarının yıpranma payının olmadığını dile getiren Memiş, şöyle konuştu: “Türkiye’de sağlık okur-yazarlığına ilişkin herhangi bir araştırma yapılmamış olmaması da düşündürücü birşeydir. Önümüzdeki günler 2 bin 400 kişi üzerinde yapacağımız bir araştırmayla sağlık okur-yazarlığının Türkiye’deki düzeyini ölçeceğiz. Bizim en temel sorunlarımızdan birisi sağlık çalışanları bu dönüşüm sürecinin en başarılı aktörleri olurken, aynı zamanda dönüşüm süreci mağdurları oldu. 2 buçuk katı iş yükü var, iş yükü arttı. Ama özlük haklarına baktığınız zaman maalesef sağlık çalışanlarının aynı oranda özlük haklarına sahip olmadığını görüyoruz. Bir kaza yerine ambulans gidiyor, polis gidiyor. Polis olmadığı zaten jandarma gidiyor. Haber yapmak için gazeteci gidiyor. Olay yerini temizlemek için itfaiye gidiyor. Herkesin yıpranma payı var ama 24 saat hizmet veren sağlık çalışanlarına verilmemesi gerçekten çok acı bir durum. Bu da sağlık çalışanlarına uygulanan psikolojik şiddettir.”

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş konferansın ardından Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanlığı’nın İl Divan Toplantısı’na katıldı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo