Memiş: Evde Sağlık Hizmetleri Sosyal Devlet İlkesinin Gereğidir

Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği’nin (EVSAD) Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte düzenlediği sempozyum Antalya’da gerçekleştirildi. Sempozyumun açılış programında konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş planlanan yeni projelerle birlikte ülke olarak evde sağlık ve sosyal hizmet uygulamaları konusunda önemli deneyim kazanıldığını söyledi.

Özellikle son yıllarda sağlık ve sosyal hizmetler uygulamalarında taraflı tarafsız herkesin kabul ve takdir ettiği gelişmeler yaşandığını ve bu hizmetlerin anayasal bir zorunluluk olduğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, evde sağlık ve sosyal hizmetler uygulamalarının da bu değişim sürecinin önemli bir başlığı olduğunu ifade etti.

Günümüzde evde bakım ihtiyacı hisseden insanlara farklı devlet kurumları ve yerel yönetimlerin ayrı ayrı sunduğu hizmetler bulunduğunu ancak bu hizmetlerin koordinasyonu ve eşgüdümünde problemler olduğunu kaydeden Memiş, dezavantajlı grupların hayatını kolaylaştırmaya dönük politikalar ve uygulamaların önündeki engellerin kaldırılmasının önemli olduğunu söyledi.

Şeyh Edebali’nin nasihati olan “İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın” prensibine vurgu yapan Memiş evde sağlık hizmetlerinin sunumunda bu kutsal emeğin sahipleri olan hekimlerin, hemşirelerin, ebelerin, sosyal hizmet çalışanlarının, fizyoterapistlerin, psikologların ve diyetisyenlerin önemli emekleri olduğunu belirtti.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo