Tam Gün Yasasında İtiraz Ettiğimiz Konuları Başbakana İlettik

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Yönetim Kurulu üyeleri, Başbakan Erdoğan’la görüştü. Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, TBMM’ye gönderilen Tam Gün Yasa Tasarısına yönelik itiraz ettiğimiz hususları Başbakana iletti.

 

Başbakanlık Resmi Konutu’nda gerçekleşen görüşmede, Memur-Sen’in yeni anayasa çalışmaları ve ekonomik krize yönelik önerilerin yer aldığı iki farklı rapor sunuldu. Görüşmede Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar da, TBMM’ye gönderilen Tam Gün Yasa Tasarısının sağlık çalışanları açısından olumsuzlukları iletti ve bu konuda detaylı bir raporu Başbakana takdim etti.

 

TAM GÜN YASA TASARISINI GÜNDEME GETİRDİK

 

Tam Gün Yasası Tasarısı konusunda Sağlık Bakanlığı ile defalarca bir araya geldiklerini aktaran Genel Başkan Mahmut Kaçar, bu görüşmeler neticesinde, Sağlık-Sen’in önemle üzerinde durduğu konuların Sağlık Bakanlığı tarafından kabul gördüğünü ve hazırlanan tasarı taslağında yer aldığını söyledi.

 

Sağlık Bakanlığı’nın sendikamızın taleplerini dikkate alarak hazırladığı tasarı taslağından, tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarının yüzde 150’den yüzde 200’e çıkartan, nöbet ücretlerinin yüzde 300 artıran ve tabiplere meslek tazminatı getiren düzenlemelerin çıkartıldığını belirten Genel Başkan, tasarının bu haliyle sağlık çalışanlarını mağdur ettiğini dile getirdi.

 

Genel Başkan, görüşmede tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarındaki artışın, döner sermayeye ciddi bir yük getirmediğini de vurguladı. Genel Başkanımız, Tam Gün Yasası’nın, tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmesi konusu başta olmak üzere,  Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarı taslağındaki düzenlemeleri içerecek şekilde çıkması için Başbakan’dan destek isterken, konuya ilişkin detaylı bir raporu da Başbakan Erdoğan’a sundu.

 

Görüşme kapsamında ayrıca şu konular da gündeme getirildi:

 

–Memur-Sen Yönetim Kurulu’nun Başbakanla görüşmesinde, 2008 yılı toplu görüşmeleri sonrası imzalanan mutabakat metninde olup halen yürürlüğe girmeyen maddelerin yerine getirilmesi için ayrı bir rapor takdim edildi.

 

–Tedavi ve görev yolluklarının ödenmesi konusunda yaşanan sıkıntılar gündeme getirildi.


–Çalışanlardan alınan verginin 5 puan indirilmesi ve krizde piyasayı da rahatlatacak kriz çeki uygulamasının da gündeme alınması talebi iletildi.

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo