Hizmet Sendikacılığımızdan Önemli Kazanımlar

 

Sendikamız Genel Merkez Yöneticilerinin,  Sağlık Bakanı ile 9 Haziran 2009 tarihinde yaptıkları görüşmede gündeme getirdiği konularda somut gelişmeler kaydedildi.

 

4/B’LİLER EŞ DURUMU TAYİNİ İÇİN 2010’U BEKLEMEYECEK

Sağlık Bakanı ile sendikamız yöneticileri arasındaki görüşmede, Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki personel için görevde yükselme sınavı 4/B’lilerin eş durumu tayini ve becayiş taleplerinin bu yıl içinde karşılanması, 4924 kapsamında çalışan personelin eş ve sağlık mazereti tayin hakkı için düzenleme yapılması gibi konular da önemli aşamalar kaydedildi.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, 10 Nisan 2009 tarihinde Sağlık Bakanı ile yaptıkları görüşmede başta hizmetlilerin görevde yükselme sınavı yoluyla VHKİ kadrosuna geçişi, sözleşmeli personelin eş ve sağlık mazereti tayini, becayiş hakkı  olmak üzere çeşitli konularda önemli adımlar atıldığını hatırlatarak, “Sayın Bakanla son görüşmemizde bu konularda yapılan çalışmalar tamamlanma  aşamasına getirilmiştir. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tek yetkili sendikası olan Sağlık-Sen, hizmet sendikacılığı ilkesiyle gerçekleştirdiği kazanımları önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacaktır” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı sözleşmeli personele tanınan hakların uygulanmasına ilişkin yönergeye göre, sözleşmeli personel en erken 2010 yılında eş durumu tayin hakkı için başvurabiliyordu. Sendikamız, yetkili sendika olarak Bakanlıkla yaptıkları görüşmelerde, bu konuda uzun yıllar mağduriyet yaşayan sözleşmeli personelin mağduriyetinin bir an önce sona ermesi için taleplerin 2009 yılı içinde karşılanması önerisini getirdi.

Son olarak Sağlık Bakanı ile yapılan görüşmede gündeme gelen bu konuda, sendikamızın talebini uygun bulan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, 4/B’lilerin eş durumu tayini ve becayiş taleplerinin 2009 yılı içinde karşılanması için düzenleme yapılması talimatı verdi. Bakanlık bu konuda yapılacak düzenlemenin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde açıklayacak.

 

4924’LÜLER İÇİN YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ HAZIR

 

Sendikamızın 4924’lülerin eş ve sağlık mazereti tayin hakkına bir an önce kavuşması noktasındaki girişimleri de sonuca ulaştı. Sağlık Bakanlığı, 4924 kapsamında çalışan personele eş durumu ve sağlık mazereti tayin hakkı için gereken yönetmelik değişikliğini hazırlayarak, Devlet Personel Başkanlığı’na gönderdi.

 

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI PERSONELİNE VHKİ KADROSU İÇİN ÇALIŞMALAR SON AŞAMADA

 

Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin VHKİ kadrosuna geçişi için 2008 Eylül ayından bu yana girişimlerini sürdüren Sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulu, 10 Nisan 2009 tarihinde Sağlık Bakanı ile yaptıkları görüşme sonrası, sendikamızın talebi doğrultusunda görevde yükselme sınavı açılacağını duyurmuştu. Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, hizmetlilerin Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenliği kadrosuna geçişi ile ilgili program üzerinde Bakanlıkla yürüttükleri çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, programın ayrıntılarının netleştiğini, görevde yükselme sınavı açılacak kadro sayısı konusunda müzakerelerin devam ettiğini belirterek, önümüzdeki günlerde görevde yükselme sınavı ile ilgili takvimin açıklanacağını söyledi. (Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personelin VHKİ kadrosuna başvurabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 120 saatlik bilgisayar sertifikası olması gerekiyor.)

 

Görevde yükselme sınavının Ekim ayı içinde yapılmasının planlandığını belirten Genel Başkanımız, aynı ay içinde unvan değişikliği sınavının da yapılacağı müjdesini verdi.

 

“GÖREV VE TEDAVİ YOLLUKLARI ÖDENMELİ”

Genel Merkez Yönetim Kurulumuzun Sağlık Bakanı ile görüşmelerinde 2008 yılından buyana ödenmeyen geçici görev ve tedavi yollukları da gündeme geldi. Genel Başkanımız Mahmut Kaçar,  yasal bir hak olmasına rağmen sağlık çalışanlarına geçici görev ve tedavi yolluklarının ödenmediğini belirterek, “Çalışanların kendi gelirlerinden karşıladıkları bu masrafların sağlık çalışanlarına ödenmesi için Sağlık Bakanlığı’nın gereken girişimlerde bulunması zaruridir” dedi.

 

“VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TEKER TEKER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen’in yetkili sendika olarak, geçmişin sorunlardan nemalanan sendikal anlayışından miras kalan sorunları hızla çözüme kavuşturduğunu söyledi. “Hedefimiz geçmişten biriken bu sorunları 2009 toplu görüşme masasına oturmadan önce çözmek ve toplu görüşme sürecine sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için daha ileri düzeyde haklar içeren taleplerle gitmektir” diyen Genel Başkanımız açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 “Sağlık-Sen, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarını çözüme kavuşturma noktasında verdiği sözleri teker teker yerine getirmektedir. Sağlık Bakanlığı’nda memurların VHKİ kadrosun geçişini sağlayan Sendikamız, yıllardır fiili durumlarına uygun kadroya geçiş için görevde yükselme sınavı bekleyen Yardımcı Hizmet Sınıfındaki personelin VHKİ kadrosuna geçişi için verdiği sözü de yerine getirmiştir.

Sendikamız, yetkili sendika olarak sözleşmeli personelin eş durumu tayini ve becayiş hakkından bir an önce yararlanması için girişim başlatmış ve mevcut taleplerin 2009 yılında karşılanması noktasında düzenleme yapılmasını sağlamıştır. 4924’lülerin eş ve sağlık mazereti tayini için gereken yönetmelik değişikliğinin hazırlanıp, Devlet Personel Başkanlığı’na gönderilmesi Sağlık-Sen’in yetkili sendika sorumluluğuyla sürdürdüğü ısrarlı girişimler neticesinde gerçekleşmiştir.

Sağlık-Sen; tabanından aldığı güçle çözümsüzlüğe terk edilmiş tüm sorunlarını yetkili sendika olarak çözmeye kararlıdır. Sağlık- Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının haklarını daha çağdaş düzeye taşıma hedefi içinde mücadelesini sürdürecektir.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo