Laborantlar Acil Farkı Alacak

 

Sendikamız, acile de hizmet vermelerine karşın acil farkı alamayan laboratuvar çalışanlarını mutlu edecek bir hukuk zaferi elde etti. Laborantlar, riskli birimlerde çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin döner sermaye ek ödemesinden faydalanacak.

 

  Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde laborant olarak çalışan üyemiz Ekin Taş, özellik arz eden riskli birimlerde fiilen çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin riskli birimler için belirlenen döner sermaye ek ödeme katsayısından faydalandırılması istemiyle yaptığı başvuruyu idare reddetti. İdarenin işleminin iptali için Van 2. İdare Mahkemesi’ne başvuran sendikamız avukatları laboratuvar çalışanlarının acil servislere hizmet verdikleri halde, özellik arz eden birimler katsayısından yararlandırılmadıklarını belirterek, bu durumun Anayasa’da eşitlik ve ücrette adalet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Mahkeme, sendikamızın talebini haklı bularak idarenin işlemini iptal etti. 

 

“Hak Kaybı Önlendi”

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, acile de bakan laborantların ek ödeme katsayısından faydalanmamasının haksızlık olduğunu belirtti. Van. 2. İdare Mahkemesi’nin sendikamız lehine verdiği kararı değerlendiren Mahmut Kaçar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Laboratuvarda çalışan üyemiz Ekin Taş, acil serviste de çalışarak ve nöbet tutarak görev yaptığı halde, döner sermaye ek ödeme katsayısından yararlanamamıştır. Bunun üzerine olayı yargıya taşıdık. Yargıya güvenimiz tamdı. Çıkan kararla laborantlarımızın hak kaybı önlendi.”

 

Van 2. İdare Mahkemesi'nin Kararı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo