Toplu Görüşmelerde İkinci Tur Tamamlandı

 

Hükümet ile Memur Sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerin ikinci oturumu 19 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirildi. Değişik statüde çalışan kamu görevlilerinin sorunları ile özelleştirme uygulamalarından karşılaşılan personel sorunları ile kamu görevlilerinin diğer hakları ve çalışma şartlarının müzakere edildiği ikinci oturumda sendikamızın taleplerinin de yer aldığı çalışma raporu görüşüldü.

 

  Yaklaşık 10 saat süren görüşmelerde, sözleşmeli personel sorunları başta olmak üzere çeşitli konularda, Kamu İşveren Kurulu, ilgili bakanlıkların görüşlerinin alınması önerisini getirdi. 

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sendika taleplerine yönelik Kamu İşveren Kurulu’nun yaptığı itirazları, detaylı gerekçelerle sunması talebinde bulundu. Sözleşmeli personel sorunları ilgili kurumlarla 26 Ağustos’ta,  sendikamızın da katılacağı bir toplantı yapılacak.

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, kamuda eşit işe eşit haklar getirilmediği sürece çalışma barışının tesis edilmesi mümkün olamayacağını belirterek, toplu görüşmelerin ikinci oturumunun sonuçlarına ilişkin şu görüşleri paylaştı:

 

“Sözleşmeli personel sorunlarından en çok etkilenen hizmet kolu sağlıktır. Bizim öne sürdüğümüz talepler, evrensel hukuk kuralları ve anayasa ile teminat altına alınmış eşitlik, çalışma güven ve huzurunun kamuda tesis edilmesini sağlayacak nitelikte hayati konulardır. Bu nedenle, taleplerimizin haklılığına olan inancımız ve tabanımızdan aldığımız güçle, Kamuda sözleşmeli-kadrolu ayrımını ortadan kaldırma mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz”

 

20 AĞUSTOS: HİZMET KOLLARININ SORUNLARI

 

Toplu görüşmelerin üçüncü oturumunda hizmet kollarının sorunları görüşülecek. Bu oturumda, sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına yetkili sendika olarak Sağlık-Sen’in toplu görüşme talepleri masaya taşınacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo