“2+2’yi Kabul Etmemiz Mümkün Değil”

 

Hükümet’in yüzde 2+2 zam teklifini değerlendiren Konfederasyonumuz Memur-Sen’in Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, “Yüzde 2+2’yi kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakam, mutabakat metnine kamu çalışanlarının imza atmasını isteyen bir teklif değil” dedi.   

 

Memurlar ile hükümet arasındaki 2010 yılı zam görüşmelerinde hükümet ilk teklifini yüzde 2+2 olarak açıkladı. Hükümetin teklifini değerlendiren Konfederasyonumuz Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu,  "Merkez Bankası’nın enflasyon hedefine baktığımız zaman, asgari 3,7 azami 6,90 ortalaması 5,3 iken kamu iş veren kurulunun bize getirdiği teklif, 2+2. Bu rakam, mutabakat metnine kamu çalışanlarının imza atmasını isteyen bir tekif değil. Memur-Sen olarak sölüyorum; hem toplu sözleşme talebimize yönelik bir ifadenin yer almaması, hem de önerilen rakam kamu çalışanlarına müjde olamamıştır" dedi.


"Bunun haricinde bazı maddelerde iyileştirmeler kararlaştırıldı" diyen Gündoğdu, "Yüzde yüz yapılması üzerinde anlaştığımız 17 madde, üzerinde ortak çalışılıp özlük hakları boyutunda giderilmesine yönünde 18 madde var. Mali haklara ilişkin önemsediğimiz çocuk yardımında 0-6 yaşın 0-14'e çıkarılması ve çocuk sınırlamasının kaldırılmasıydı. Yaşa dokunulmadı ancak 2 çocuk sınırlaması ortadan kalktı. 2 çocuktan fazlasına yardım yapılmıyordu, şimdi çocuk sınırlaması kalktı" şeklinde konuştu.


"DEVASA KONULARDA GELİŞME YOK"

 

Gündoğdu, "Emekliye ayrılma aşamasında 500 TL bir ödeme vardı bu 750 TL'ye yükseltildi" derken, "Teknik yöneticilerle teknik olmayan yöneticiler arasındaki ek ödeme mağduriyetlerinin de giderilmesi gibi mali birkaç konuda mutabakata varıldı ancak gerek eş yardımı, gerek ek ödeme gerekse toplu görüşme primi gibi devasa konularda hiçbir açılım yok. Yüzdelik zam da 2+2 ve bu hedeflenen enflasyonun da altında bir rakam. Merkez Bankası’nın açıkladığı rakamların da oldukça altında bir rakam" ifadelerini kullandı.


"BİR SONRAKİ GÖRÜŞME CUMA GÜNÜ"

 

"Bakan bizlerden teklifi değerlendirmemizi istedi" diyen Gündoğdu, "Biz de kendilerinden, tekliflerini gözden geçirerek cuma günü saat 14.00'te gelmelerini istedik. Bunu biz de yetkili kurullarımız da değerlendirip tavrımıız koyacağız ama görünen o ki imza atmamamız için açık bir davet var" diye konuştu.

 

 

"BÖYLE OLURSA İMZA ATMAYACAĞIZ"

 

Gündoğdu, "Görüşmenin Cuma günü olmasını istememizin nedeni, yarına gündem olmasın düüncesinden kaynaklanıyor. Biz de bu süreçte çalışmalarımızı yapacağız. Yasa, 29 Ağustos Cumartesi günü saat 24.00'e kadar imza atma ya da atmama yetkisi veriyor. Masada dile getirdiklerimizi, son saniyeye kadar artırmak için çalışacağız. Cumartesi günü de bu ortam olursa imza atmayacağız" dedi.

 

"MEMURLAR DA AÇILIM BEKLİYOR"

 

"Zam konusunda sıcak bir yaklaşım olmadı ve 'teklif bu dediler' Biz de, 'bu teklif hayal kırıklığı oluşturdu. Memurları mutlu etmeyecek" dedik. 'Biz neye razı oluruz masaya koyalım siz de hangi orana çıkabilirsiniz bunun çalışamasını yaparak gelin' dedik" diyen Gündoğdu sözlerini şöyle tamamladı: "Ülkede demokratikleşme adına atılmış onlarca adım var. 10 sene önce 'hiç olmayacak şey nedir?' diye sorulsaydı 'MGK Genel Sekreterliği'nin sivilleşmesi' denirdi. Bu adımlar atıldı. Bugün de belli bölgelerdeki sorunlar için açılımlar yapılıyor demokratik açılımlar konuşuluyor. İşçilerle ilgili toplu sözleşmeler var. Memurlara gelince açılım yok. Memurlarla igili de açılım yapılması gerektiğini belirtelim."

 

Ahmet Gündoğdu, bir gazetecinin ‘Bundan sonra ne yapacaksınız, bir planınız var mı? Başbakan veya diğer ilgili bakanlarla görüşmeniz olacak mı?’ şeklindeki sorusuna ise, “B planı, C planı, bütün planlarımızı uygulamaya alacağız. Başbakan ve ilgili bakanlarla görüşerek taleplerimizi söyleyip, önerilen zam oranının artırılmasını ve kamu çalışanları yararına yeni kazanımlar sağlanması için elimizden geleni yapacağız” cevabını verdi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo