İşte Yetkili Sendika Farkı

 

4/B’lilerin eş durumu tayin başvuruları en kısa zamanda alınacak. Görevde yükselme sınavı için 2830 kadro açılıyor.

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar ve Yönetim Kurulumuz 9 Eylül 2009 tarihinde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile görüştü. Görüşmede sözleşmeli personelin eş durumu tayini, nakil hakkı, görevde yükselme sınavı konularında ayrıntılar netleştirildi.

 

EŞ DURUMU BAŞVURULARI EN KISA ZAMANDA ALINIYOR

Sağlık Bakanlığının yayınladığı yönerge çerçevesinde ancak 2010 yılında eş durumu tayini başvurusu yapabilecek olan sözleşmeli personelin, bu süreyi beklememesi için Sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmuş ve taleplerin 2009 yılında alınmasını sağlamıştı. Genel Merkez Yönetim Kurulunun Sağlık Bakanı ile yaptıkları görüşmede eş durumu tayin hakkı ile ilgili takvim netleşti.  Buna göre, Sağlık Bakanlığı 4/B’li sözleşmeli personelin eş durumu başvurularını en kısa zamanda alacak. 4924 Kapsamında çalışan sözleşmeli personelin ise eş ve sağlık mazereti tayinleri 2010 Ocak ayından itibaren alınmaya başlanacak.

 

GÖREVDE YÜKSELME SINAVI İÇİN 2830 KADRO

Genel Merkez Yönetim Kurulumuzun Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmenin önemli konu başlıklarından birisi de görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavıydı. 2009 Nisan ve Haziran aylarında Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile yapılan görüşmelerde gündeme gelen görevde yükselme sınavı ile ilgili ayrıntılar, 9 Eylül 2009 tarihinde Sendikamız Yöneticilerimizin Bakan Akdağ’a ziyaretinde netleştirildi.

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, lise ve üstü öğrenime sahip Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki çalışanlar için önemli sayıda kadro ihdası yapıldığını belirterek, “Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, sendikamızın talebi doğrultusunda kadro sayısının 2830 olarak belirlendiği bilgisini aktarmıştır. Buna göre 2000’i VHKİ kadrosu olmak üzere, 250 Memur, 250 Şoför, 250 Şef, 25 Hastane Müdürü, 25 Hastane Müdür Yardımcısı, 30 Şube Müdürü kadro ihdası yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği kadroları için tıklayın

EĞİTİMLER İLLERDE YAPILACAK

Genel Merkez Yöneticilerimizin Sağlık Bakanı ile görüşmelerinde görevde yükselme eğitimlerinin il düzeyinde yapılması talebini de iletti. Görevde yükselme eğitimlerinin Ankara’da yapılması nedeniyle çalışanların yaşadığı mağduriyette sendikamızın, eğitimlerin il düzeyinde yapılması teklifinin kabul edilmesiyle sona erdi.  Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, yakın zamanda başlayacak olan eğitimler ile ilgili ders programının hazırlandığını, Milli Eğitim Bakanlığı ile hem görevde yükselme, hem de unvan değişikliği sınav tarihleri konusunda anlaşma sağlanmak üzere olduğunu ifade etti.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE NAKİL HAKKI

Bakan Akdağ’a, Bakanlığa personel alımı öncesinde sözleşmeli personele nakil hakkı tanınması talebiyle gittiklerini belirten Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, “Bu talebimiz üzerinde Sağlık Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı çalışmaktadır. Nakil hakkının önünde herhangi bir yasal engel bulunmuyor.  Bakanlığın destek verdiği nakil hakkı gerçekleşmesi halinde sözleşmeli personelin çakılı kadro konumundan kurtarmaya dönük önemli bir adım atılmış olacaktır” dedi.

Bazı çevrelerin sözleşmeli personel adına ortalığı bulandırmaya ve toplu görüşme sürecinde sözleşmeli personelin ihmal edildiği dedikodusu yayarak menfaat sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Genel Başkan Kaçar, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Sağlık-Sen olarak sözleşmeli–kadrolu ayrımını ortadan kaldırma mücadelesi veriyoruz. Sözleşmeli personel sorunları toplu görüşme masasında da, hukuksal mücadelelerimizde de, eylemlerimizde de her zaman öncelikli konumuz olmuştur ve sorunları çözüme kavuşuncaya dek olmaya da devam edecektir.

Sağlık-Sen’in hizmet sendikacılığında sağlık ve sosyal hizmet çalışanları açısından ilk niteliğinde kazanımlar elde edilmiştir. Sözleşmeli personel mevzuatını tek çatı altında toplayan ve kadrolularla aynı hakları içeren yasa taslağı da önemsediğimiz ve yakın zamanda sonuç almayı beklediğimiz bir çalışmadır. Biz sorunlardan nemalanan değil çözüm arayan bir sendikayız.

‘Yaşasın sorunlar’ anlayışı bizim yetki dönemimizle sona ermiştir. Yedi yıllık yetki döneminde hiçbir şey ortaya koymadığı halde,  bugünlerde ortamı bulandırma çabası içine giren çevrelere gereken cevabı, her alanda çözümü esas alan sendikal mücadelemizin ortaya koyduğu kazanımlarla veriyoruz. Çalışma barışını bozan kadrolu-sözleşmeli ayrımcılığı ortadan kalkıncaya kadar çözüm arayışımız ve mücadelemiz sürecektir. Eş ve sağlık mazereti tayin hakkı da, becayiş hakkı da nakil hakkı da bu arayışımızın yansımasıdır.”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo