Ek Ödemede Aylık Mahsuplaşma Mutabakat Metninde

 

Toplu görüşmelerde gündeme getirdiğimiz sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin düşük olduğu durumlar ile izin ve raporlu dönemlerde ek ödemeden yararlanması konusundaki sendika talebimiz mutabakat metninde yer aldı.

Toplu görüşmelerde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına ilk kez masaya oturan Sendikamız, hizmet kolumuza ilişkin 17 konunun mutabakat metninde yer almasını sağladı. Bu kazanımların ön önemlisi, döner sermayelerini alamayan, eksik alan veya döner sermaye geliri düşük olan yaklaşık 150 bin sağlık çalışanı ile yıllık izin ve rapor dönemlerinde sadece maaşla yetinmek durumunda kalan tüm sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için her ay ek ödeme yapılması talebimizdi.

Sendikamızın talebi doğrultusunda, hükümetin eşit işe eşit ücret politikasıyla uyguladığı ek ödemeden, döner sermaye aldıkları için yararlanamayan sağlık çalışanlarına da döner sermaye gelirlerinden mahsuplaşmak kaydıyla her ay ek ödeme yapılması kararlaştırıldı.  Düzenleme yürürlüğe girdiğinde sağlık çalışanları, döner sermaye gelirleri düşük olsa dahi her ay ek ödeme tutarı olan 308 TL’yi maaşlarıyla birlikte alabilecek.  Ayrıca yıllık izin, şua izni ve raporlu dönemlerde döner sermaye alamayan tüm sağlık çalışanları da ek ödeme alacak.

HEDEFİMİZ DÖNER SERMAYE TAVAN ORANLARININ YÜKSELTİLMESİ

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, bir çok il ve ilçede sağlık ocağı ve devlet hastanesinde çalışan personelin 70-200 TL arasında döner sermaye aldığını, çoğu kurumda ise hasta sirkülasyonunun yetersizliği nedeniyle döner sermaye alamayan çok sayıda sağlık çalışanının olduğunu belirtti. Toplu Görüşme Tutanağıyla imza altına alınan bu konu çerçevesinde, Maliye Bakanlığı yetkilileri ile de detaylı görüşmeler gerçekleştirildiğini ifade eden Genel Başkan, “Düzenleme yürürlüğe girdiğinde, sağlık çalışanları bu ay döner alabilecek miyim, ne kadar alacağım gibi bir kaygı içinde olmayacaktır. Her ay maaş ve ek ödemeyi garanti gelir olarak alabileceklerdir. Döner sermayeleri kesildiği için yıllık izne çıkamayan, görevi başında uğradığı kaza nedeniyle çalışamadığından ötürü döner sermayeleri kesilerek adeta cezalandırılan sağlık çalışanlarının uğradığı mağduriyet, düzenleme yürürlüğe girdiğinde ortadan kalkacaktır” şeklinde konuştu.

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar konu ile ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sağlık-Sen etkili ve çözüm odaklı sendikacılığıyla elde ettiği kazanımları, yetkili olduğu dönemde de ilk niteliğinde kazanımlar gerçekleştirerek sürdürmektedir. Önümüzdeki süreçte, döner sermaye dağılımı konusunda hekim-hekim dışı arasındaki makasın açılmasına neden olan ve ekip ruhunu bozan haksızlıkları sona erdirmek öncelikli hedefimiz olacaktır. Hekim dışı personel için döner sermaye tavan oranlarını yüzde 200’e çıkarma talebimizin, TBMM Genel Kurul gündeminde bekleyen Tam Gün Yasa Tasarısı içinde yer alması için var gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz.”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo