“Yanlış Hesap Bakanlar Kurulu’ndan Dönmelidir”

 

Memur-Sen, 2010 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nca TBMM’ne sevk edileceği tarihe kadar aylık ve ücretlere ilişkin artış talebi konusunda Bakanlar Kurulu’nun duyarlığını sağlamak amacıyla yoğun katılımla birlikte ilk eylemini gerçekleştirdi.

 

2009 yılı toplu görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Memur-Sen Konfederasyonu bağlı sendika genel merkez yönetim kurulu üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda alınan eylem kararı doğrultusunda 03 Ekim 2009 Cumartesi günü Saat:13:00’de Ankara İzmir Caddesi Kızılay Postanesi önünde kitlesel basın açıklamasının ardından ‘Başbakan’a mektup’ göndererek ilk eylemini yaptı.

 

Memur-Sen Genel Merkezi tarafından geniş katılımla İzmir Caddesi Kızılay Postanesi önünde gerçekleştirilen eylemde, kitlesel basın açıklaması Memur-Sen Genel Mali Sekreter Yusuf Yazgan tarafından yapıldı.

 

 

Basın açıklamasında, 2009 yılı toplu görüşmelerinin, 2010 yılında kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde yapılacak artış konusundaki taleplerinin Kamu İşveren Kurulu tarafından kabul edilmemesi ve Kamu İşveren Kurulu’nca da talep ve beklentilerinin çok altında %2,5+%2,5 gibi bir teklif sunulması nedeniyle, bütün iyi niyetli çabalarına rağmen uzlaşmazlıkla sonuçlandığını kaydeden Yazgan, “2009 yılı toplu görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Konfederasyonumuz, bağlı sendikalarımızın genel merkez yönetim kurulu üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda ülke genelinde eş zamanlı ve geniş katılımla gerçekleştirilecek çeşitli eylem ve etkinliklerin yer aldığı eylem kararı almıştır. Başbakanımıza mektup gönderme ile ilkini gerçekleştireceğimiz bu eylem kararı, emeğimizi ve ekmeğimizi korumak ve insanca bir yaşama kavuşmak hedefimize ulaşmayı sağlayacaktır” dedi.

 

Açıklamasını, “Memur-Sen olarak, Hükümete, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nca TBMM’ne sevk edileceği 17 Ekim 2009 tarihine kadar, “vakit geçmiş değildir” diyoruz” sözleriyle sürdüren Yazgan, “Yanlış hesaptan dönmenin mümkün olduğunu ifade eden güzel bir atasözümüz vardır. “Yanlış hesap Bağdat’tan döner.” Bizde Memur-Sen olarak, Kamu İşveren Kurulu’nun yanlış hesabını Bakanlar Kurulu’ndan döneceğine ve değiştirileceğine inanıyoruz. Bundan dolayı bugün buradan Bakanlar Kurulu’nun başı olan Sayın Başbakanımıza sesleniyor ve çağrıda bulunuyoruz” sözleriyle açıklamasına devam etti.

 

Yoğun bir katılımın olduğu eylem, basın açıklamasının ardından Başbakan’a gönderilecek mektupların postaya verilmesinin ardından son buldu.

 

 

Kitlesel basın açıklaması ve ‘Başbakan’a mektup gönderme eylemi’, Memur-Sen Konfederasyonu bağlı sendika genel merkez yönetim kurulu üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda alınan eylem kararı doğrultusunda tüm illerde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Eylemler, alınan karar çerçevesinde 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nca TBMM’ne sevk edileceği 17 Ekim 2009 tarihine kadar sürdürülecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo