Aşı, Siyaset Ve Medyanın Polemik Konusu Olmamalı

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, domuz gribi aşısına yönelik toplumda kafa  karışıklığına neden olan tartışmaların, bilimsel gerçekleri gölgede bıraktığını belirterek, siyaset ve medya kurumlarının, aşı konusundaki tartışmalara daha duyarlı yaklaşmaları gerektiğini söyledi.

 

Sağlık-Sen Bilimsel Danışma Kurulu domuz gribi salgını ve aşı konusunda yaşanan tartışmaları değerlendiren bir rapor hazırladı. Raporun sonuçlarını kamuoyuna açıklayan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, “salgının seyri ve ölüm vakaları göz önünde bulundurulduğunda başta sağlık çalışanları olmak üzere risk grubunda yer alan toplum kesimlerinin ciddi tehdit altında olduğu görülmektedir. Aşı, siyaset ve medyanın polemik konusu olmaya devam ederse,  yapılan tartışmalar muhtemel ölüm vakalarının nedeni haline dönüşecektir” dedi.

 

Genel Başkan, toplumun önünde olan insanların yaptıkları açıklamalara dikkat etmeleri gerektiğini belirterek “Halkın tercihlerini etkileyecek konumda olan insanlar, kelimelerini dikkatli seçmeli ve açıklamalarında bilimsel gerçekleri  esas almalıdır” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığının domuz gribi salgını ile mücadeledeki hassasiyetini doğru bulduklarını belirten Genel Başkan Mahmut Kaçar, domuz gribi ile ilgili beklenen senaryoların gerçekleşmesi halinde alınan tedbirlerin Türkiye için çok değerli olacağını söyledi.

 

Sağlık-Sen Bilimsel Danışma Kurulu’nun H1N1 domuz gribi virüsü ve aşılama faaliyetleri konusunda hazırladığı rapor:

 

1-      H1N1 Domuz gribi virüsü, mevsimsel influenzadan daha bulaşıcıdır.

 

2-      Hastalığın şiddeti ve yayılım etkisi önceki pandemilerle kıyaslandığında orta düzeydedir.

 

3-      Bilim adamları Dünya çapında virüse karşı bağışıklığın çok düşük düzeyde olduğunu veya hiç olmadığını ya da sadece yaşlı nüfusla sınırlı olduğunu bildirmektedir.

 

4-      H1N1 aşısı şu anda Amerika, Avustralya ve Fransa’da uygulanmaya başlanmıştır. Diğer avrupa ülkeleri aşı ruhsatlanma işlemlerinin tamamlanması ardından aşılamaya başlayacaklardır.

 

5-      Avrupa ülkeleri için kullanılmasına onay verilen, muhtemelen ülkemizde de kullanılmak üzere ithal edilen, aşıların içerikleri ile ilgili Eurosurveillance dergisinde Johansen ve arkadaşları tarafından bir makale yayımlanmıştır. Bu makaleye göre Avrupa Birliği ülkelerinde 4 aşı kullanım aşamasındadır.

 

6-      Türkiye’nin 40 milyon aşı alacağı bildirilmekte ve ilk etapta 10 milyon kişinin aşılanması beklenmektedir.

 

7-      Deneme ve ruhsatlandırma sonrası aşının sağlık çalışanları, yetişirse hacı adayları, anaokulları ve ilköğretim okul öğrencileri, diğer risk grupları ve kritik alanlardaki kamu görevlilerine yapılacağı belirtilmektedir.

 

8-      Aşılanması gereken risk grupları, hamile kadınlar (özellikle 3. trimestirdeki), 6 ay - 24 yaş arası çocuk ve genç erişkinler, astma dahil kronik akciğer hastalığı olanlar, kanser tedavisi gören veya başka bir nedenle bağışıklık sistemi bozulmuş hastalar ilk aşamada aşılanması planlanan risk gruplarıdır.

 

9-      Bunun yanında hastalar ile yakından ilgilenmek zorunda kalacak sağlık personeli en önemli risk grubunu oluşturmaktadır. Bu yüzden sağlık çalışanlarına muhtemel bir pandemi sırasında sağlık sisteminin çökmemesi için, hem kendini, hem ailesini hem de diğer hastalarını domuz gribinden korumak için aşı yapılması kaçınılmaz görünmektedir.

 

 

10-  Ülkemizin H1N1 aşısını en erken uygulayan ülkeler içerisinde yer alacağı görünmektedir. Bu durum beklenen pandemi senaryoları gerçekleşirse ülkemiz için oldukça değerli olacaktır. Bilindiği üzere en iyimser tahminlerde bile dünya genelinde 100 milyonun üzerinde ölümden bahsedilmektedir.

 

11-  Sağlık Bakanının ulusal pandemi senaryosunda bulunan bazı tahmini hasta ve ölüm rakamlarını açıklaması kuzey yarımkürede influenzanın pik yapmasının beklendiği aralık-şubat aylarından önce konuya gerekli dikkatin çekilmesi açısından gereklidir. Sonuçta amaç toplumu paniğe sevk etmeden kişisel hijyen ve aşılamanın önemine vurgu yapmaktır. Bu halkın bilinçlendirilmesi ve aşılamaya teşvik edilmesi açısından faydalı olmuştur.

 

12-  Bu konuda siyaset çevreleri ve bilim adamları tarafından yapılan eleştiriler, toplumun aşılamaya olan inancını sarsacak şekilde yapılmamalıdır.

 

13-  Aşının ciddi yan etkisi olduğuna dair beyanlar şüpheye dayanmaktadır ve Benzer tartışmalar dünya genelinde yapılmaktadır.

 

14-  Domuz gribi aşısının mevsimsel grip aşısı ile aynı yöntemlerle hazırladığı ve içerisinde kullanılan ilgili maddelerin uzun yıllardır pek çok aşıda bulunduğu, on yıllarca yüz milyonlarca doz bu aşılardan kullanıldığı ve bu katkı maddeleri ile ilgili iddiaların kesin olarak ispatlanamadığı belirtilmektedir. Bu sebeple DSÖ kullanılması planlanan domuz gribi aşılarının mevsimsel grip aşıları kadar güvenli ve etkin olacağını bildirmektedir.

 

15-  Bununla birlikte domuz gribinin mevsimsel grip kadar bile ölümcül görünmediği, pandemi sırasında virüsün mutasyona uğrama ihtimali nedeniyle aşının etkisiz kalma ihtimali, adjuvan olarak kullanılan ve Amerika’da kullanılacak aşılarda bulunmasına izin verilmeyen “skualen” ile ilgili ciddi yan etki şüphesi ve aşının pandemi sezonundan önce yetiştirilmek için yeteri kadar denenmemiş olması iddiaları dikkate alınmalıdır. Sağlık Bakanlığının oluşturduğu Bilimsel Komite bu konular hakkında kamuoyuna yeterli açıklama yaparak, kafalarda soru işareti bırakmamalıdır.

 

 

GENEL KORUNMA ÖNLEMLERİ

 

Grip virüsünün temel bulaşma yolu öksürme, hapşırma ya da konuşma sırasında ortama saçılan virüsü taşıyan damlacıklar aracılığı iledir. Grip belirtileri olan bir kişiyle yakın temasta olan kişiler damlacıklarla taşınan bu virüsün solunum yoluyla alınması veya virüs ile kirlenmiş objelere el ile temas sonrası ağız-burun veya gözlere taşınması sonucunda bulaşır.  Bu yüzden aşağıdaki tabloda sıralanan önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla ve el teması yoluyla bulaşan hastalıklardan korunma sağlanabilir.

 

1.          Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.

2.          Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla en az 20 saniye yıkayınız.

3.          Alkol içeren el antiseptikleri de uygun miktar ve sürede uygulanmak şartı ile kullanılabilir.

4.          Kirli ellerinizle kendinizin veya bir başkasının gözlerine, burnuna ve ağzına dokunmayınız.

5.          Domuz gribi belirtilerinin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz. 

6.          Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerle yakın temas kurmayınız.

7.          Grip belirtileri gösteren çocuklarınızı okula, kreşe ve dershaneye göndermeyiniz

8.          Bulunduğunuz mekanları sık sık havalandırınız.

9.          Sık kullanılan eşya, yüzey ve araç-gereçleri sık sık deterjanlı su ile temizleyiniz.

10.      Toplu kullanılan mekanlarda veya toplu taşıma araçlarında cerrahi maske kullanınız.

11.      Cerrahi maske kullanılırken şu hususlara dikkat ediniz.

a.  Maske ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde takılmalıdır.

b.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo