Sendikamız Katsayı Davasına Müdahil Olmak İçin Danıştay’a Başvurdu

 

YÖK’ün Katsayı uygulamasını kaldıran kararı aleyhine İstanbul Barosu tarafından açılan davada Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı üzerine Sendikamız, Danıştay’a davaya müdahil olma talebiyle başvurdu.

 

Sendikamızın yaptığı başvuruda sağlık çalışanlarının büyük bölümünün sağlık meslek lisesi çıkışlı olduğuna dikkat çekilerek, davayı açan ve sivil toplum örgütü olan İstanbul Barosuna tanınan taraf olma ehliyetine Sağlık-Sen’in de haiz olduğu vurgulandı.

 

Başvuruda, Anayasanın eğitim özgürlüğünü ve eğitimde fırsat eşitliğini teminat altına aldığını vurgu yapılarak “bu düzenleme ile meslek lisesi çıkışlıların farklı alanlarda kendilerini geliştirme fırsatları ellerinden alınmaktadır. On yıldır devam eden katsayı uygulaması nedeniyle meslek liselerinin kapanma noktasına gelmiştir” denildi.

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, katsayı uygulaması nedeniyle sağlık meslek lisesi çıkışlı birisinin üniversite sınavında Tıp Fakültesi’ni kazanma olasılığının bulunmadığına dikkat çekerek, “Genel lise mezunlarının girebildiği Tıp Fakültelerine, üniversite sınavında daha yüksek puan alan sağlık meslek lisesi mezunları kat sayı uygulaması nedeniyle girememektedir. Bu sistem meslek liselileri bırakın başka alanları tercih etmeyi, kendi alanlarında dahi adeta cezalandırmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, “Katsayı uygulamasıyla bu ülkenin belirli bir kesimi Anayasamızın eğitim eşitliği teminatından yararlanamamaktadır. Sağlık-Sen olarak YÖK’ün bu adaletsizliği ortadan kaldıran kararının bazı çevrelerin ideolojik hesaplarına kurban gitmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo